Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Albania > Albania

Albania

Dumna, niedostępna i buntownicza Albania odgrywała znaczną rolę w nie kończących się wojnach między Wschodem a Zachodem.
Na przestrzeni dziejów kraj ten rzadko miał okazję cieszyć się pokojem, bezustannie atakowany przez sąsiadów, ale za każdym razem bronił się z zaciekłością, która przerażała dużo silniejszych najeźdźców. „Albańczycy zawsze znajdowali upodobanie w zabijaniu i w walce na śmierć i życie,” mówi generał wrogiej armii, bohater książki albańskiego autora Isrnaila Kadare’a. Generał umarłej amii. Pomimo burzliwej historii Albańczycy są rozważnymi ludźmi, dbającymi o zachowanie swojego społeczeństwa o starożytnym rodowodzie w kurczącym się świecie końca XX wieku. W ostatnich latach nastąpił postęp. Albania została przyjęta do Rady Europy, również stosunki z Grecją ulegają systematycznej poprawie. Niepokoje polityczne trwają jednak nadal, a słaba infrastruktura oraz zniszczona gospodarka pozwalają jedynie marzyć o turystyce na większą skalę.

Albania turystyka
Albania ciekawe miejsca

Młodzi tirańczycy często posługują się językiem włoskim, nieco rzadziej angielskim. Można także spotkać ludzi znających francuski, rosyjski i niemiecki.

Kuchnia albańska opiera się głównie na mięsie (mish) oraz ziemniakach (patate), które zazwyczaj uzupełnia się jarzynami (me garniture), solonymi i przyprawionymi oliwą. Dominujący w jadłospisie ser typu feta (djathe) nasuwa skojarzenia z kuchnią grecką.

Kos, czyli albański jogurt może być podawany do każdego posiłku. Sałatki stanowią popularne preludium do potrawy, i często podawane są w towarzystwie raki, miejscowej „wody ognistej”. Turysta stołujący się w prywatnych domach, może być pewien, że w jego diecie przeważać będzie chleb oraz produkty mleczne. Miejscowe wina mają nieco cierpki smak, ale są tanie i wyraźnie poprawiają humor.

Tagi: Albania ciekaw miejsca, Albania turystyka

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top