Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Węgry > Balaton

Balaton

Balaton, największe jezioro Europy Środkowej, to ulubione miejsce letniego wypoczynku nie tylko mieszkańców Węgier. Pierwsze wille nad brzegami wyrosły już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. Do błyskawicznego rozwoju turystycznego okolic przyczyniło się wybudowanie w latach 60. XIX stulecia linii kolejowej, łączącej Balaton z innymi regionami kraju. Dzisiaj uroki krajobrazu i stosunkowo niskie ceny przyciągają tu tłumy Niemców, Austriaków i Węgrów. Niebezpieczne są, szalejące w tym regionie, nagłe burze. Na wysokich budynkach umieszczono żółte lampy ostrzegawcze – jeśli obracają się z częstotliwością 60 razy na min, to znaczy, że nie wolno pływać dalej niż 100 m od brzegu.

Siofok. Jest to największe miasto nad brzegami Balatonu, ulubione miejsce uprawiania surfingu przez wczasowiczów z Niemiec i Austrii. Wszystkie atrakcje bledną w zestawieniu z plażą (Strand), która stanowi właściwie coś pomiędzy łąką a parkiem – trawniki zbiegają w dół ku betonowemu brzegowi. Plaże dzielą się na publiczne i prywatne. Nad brzegiem czynnych jest wiele klubów nocnych, a jeśli komuś i tego mało, może potańczyć w dyskotece na statku, odpływającym co wieczór o 21.30.
Dworzec autobusowy i kolejowy sąsiadują ze sobą przy głównej ulicy miasta – Fo u. Autobus pospieszny do Budapesztu jeździ 4 razy dziennie (2,5 godz.). Do stolicy kursuje 7 pociągów dziennie (3 godz.).

Keszthely. Dumą Keszthely, miejscowości leżącej na południowym krańcu Balatonu, jest Helikon Kastelymuzeum, czyli pałac rodziny Festeticsów, wzniesiony przez jeden z najpotężniejszych rodów austro-węgierskich. Całość liczy 360 pokoi, ale tylko środkowe skrzydło udostępnia się zwiedzającym. Na uwagę zasługuje wielka biblioteka Helikon, w której zgromadzono 90000 tomów. Latem w lustrzanej sali balowej odbywają się koncerty. Pałac jest otoczony rozległym, dobrze utrzymanym parkiem, doskonałym miejscem na przechadzki. Muzeum Rolnicze Georgikon przy Bercsenyi u. 67 to zabawny wyraz hołdu i wdzięczności dla Gyorgy Festeticsa, założyciela pierwszej w świecie uczelni rolniczej (1797 r.) z siedzibą w Keszthely właśnie.
Dworzec autobusowy znajduje się obok stacji kolejowej, ok. pół km od jeziora. Miasto ma połączenie kolejowe z Budapesztem (5 dziennie, 3 godz.) i autobusowe z Peczem (5 dziennie, 3 godz.). Żeby dotrzeć do głównego placu miasta, Fo ter, trzeba iść Matirok u., po czym skręcić w lewo w Kossuth Lajos u.

Tihany i Balatonfured. Tihany słusznie uważa się za perłę Balatonu. Uroki tego zakątka to bujna roślinność, piękne, luksusowe wille i wspaniałe, rozległe pejzaże. Nad półwyspem króluje opactwo z 1754 r. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na barokowe ołtarze, ambonę i organy. Sąsiedni XVIII-wieczny klasztor jest siedzibą Muzeum Miasta Tihany z psychodelicznymi, onirycznymi malowidłami, kolorowymi akwafortami i rzymskimi inskrypcjami. Promenada za kościołem wiedzie na plażę (idź za napisami: „Strand”). Promy kursują dość często, przybijając do brzegu zarówno w Tihany, jak i w częściej odwiedzanym Tihany-rev. Autobusy natomiast kursują do wioski właściwej. Jeśli ulegniesz wdziękom tej miejscowości, możesz tu zostać dłużej.
Chociaż szacowne budowle i majestatyczne promenady Balatonfured wyglądają jak przeniesione sprzed lat, to jednak wielu Węgrów nadal chętnie przybywa do tego najstarszego uzdrowiska położonego nad brzegami jeziora. Atuty miasta to łagodny klimat, liczne zabytki i lecznicze źródła. Znana jest też tutejsza plaża. Latem z przystani miejskiej pływa prom do Tihany (20 min). Podróż do Tihany można też odbyć autobusem (20 min). Miasto ma połączenie kolejowe z Budapesztem (2,5 godz.).

Tagi: Balaton noclegi

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top