Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Białoruś > Białoruś

Białoruś

Słowo „niepodległość” jest na Białorusi dość specyficznie rozumiane. Podczas gdy w innych republikach zburzono pomniki Lenina, to Białorusini nadal je hołubią.
Biurokratyczny system radziecki nadal dominuje w życiu społecznym i gospodarczym. Przepisy dotyczące podróżowania skutecznie hamują rozwój turystyki, a podatki i absurdalne prawa niesamowicie utrudniają życie codzienne. Jednak bez względu na to, czy niskie zarobki i postępująca inflacja są rezultatem radzieckiej dominacji, czy też jej załamania, Białorusini uczą się teraz troszczyć sami o siebie, bo nie mają innego wyboru.

PRZYDATNE INFORMACJE
Chociaż na Białorusi nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych, to stanowi ona jednak dogodne ogniwo komunikacyjne w drodze do Rosji. Aby wyjechać na Białoruś, wiza, posiadanie zaproszenia lub voucheru turystycznego, jest niezbędna który można wykupić w biurach podróży w Polsce lub na granicy (koszt ok. 2 zł na każdy dzień pobytu). Polska ma bezpośrednie połączenie lotnicze z Białorusią: między Warszawą a Mińskiem kursuje 6 samolotów tygodniowo. Tą samą – trasę pokonać można też pociągiem (10 godz.) lub autobusem (kilka dziennie do Białegostoku).

Białoruś turystyka
Białoruś turystyka

Koniecznie należy zaopatrzyć się w zapas twardej waluty w gotówce. Najchętniej wymieniane są dolary USA, Euro oraz rosyjskie ruble. Miejscowe rozmowy telefoniczne opłaca się w żetonach, rublach białoruskich lub kartach, które można kupić na poczcie. Białorusini mówią głównie po rosyjsku, ale w Grodnie i Brześciu popularny jest także język polski. Na Białorusi nie ma schronisk młodzieżowych, a wiele hoteli wnosi specjalne, podwyższone opłaty dla cudzoziemców. Jeżeli zatrzymasz się w hotelu, nie zapomnij zachować wszelkich wystawionych kwitów, co pomoże ci uniknąć problemów przy wyjeździe. Warto korzystać z prywatnych kwater w cenie do 10 $ od osoby.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top