Jesteś tutaj
Strona główna > Polska > Polska wschodnia > Białowieża – dzieje żubra

Białowieża – dzieje żubra

„Dzikiego byka, zamieszkującego Puszczę Białowieską, nazywali dawni Germanie w y s e n t e m, Rzymianie i Grecy – bizonem. Polacy nazywali go żubrem, Mołdawianie zimbrem.
Sierść żubra jest krótka, miękka i wełnista, jak u nowonarodzonego jagnięcia. Długie włosie tej sierści, nieco ostrzejszej, okrywa garb, jaki ma na plecach, kark, łeb i pysk, przystraja mu gardło i podbródek aż do podudzia, tworząc rodzaj grzywy i brody dłuższej lub krótszej — zależnie od wieku i pory roku. Żubr korzysta z tego daru natury tylko w zimie, traci on okrywającą go sierść z początkiem wiosny, zachowując tylko nieco włosia na łbie, karku i brodzie; w tej postaci pozostaje on aż do wczesnej jesieni, aby zazwyczaj we wrześniu okryć się znowu futrem zimowym.
Sierść tego zwierzęcia jest w lecie jasnokasztanowata, a ciemnobrązowa w zimie, niezależnie od płci i wieku. Podobno widziano żubry maści czarniawej, jednakże nie zdołano wyprowadzić z tego faktu jakiejś odmiany rodzajowej i jest raczej prawdopodobne, że tę zmianę koloru powoduje starość. Sierść żubra, a przede wszystkim uwłosienie na czole wydaje zapach piżma, który silniejszy jest w zimie.

Żubr
Żubr

Głowa żubra w stosunku do reszty ciała jest dość wielka. Czoło jest wypukłe i ma większą szerokość niż długość. Skrajna część pyska patrząc z profilu ma dużo wspólnego z pyskiem kozy. Rogi, czarnego koloru, wyrastają z potylicy; raz zgięte lub złamane – więcej nie odrastają, skrzywione za młodu, pozostają zdeformowane; uszy wewnątrz i na zewnątrz są silnie zarośnięte. Oczy mają budowę szczególną: źrenice ustawione są prostopadle, rogówka jest czarna; kiedy żubr jest rozgniewany, oczy zdają się wychodzić z orbit, a białka stają się czerwone. Wargi, szorstki język i podniebienie są koloru nieblesko-czarniawego.
Całe ciało żubra jest nadzwyczaj muskularne. Nawet kości biodrowe, silnie wystające u bydła, u żubra są zaokrąglone i mało widoczne; skóra żubra jest dwa razy grubsza aniżeli byka domowego.
Bliższe badania wykazują, że żubr posiada o dwa żebra więcej niż byk zwykły, czyli 14 par żeber, z których 8 o budowie prawidłowej i 6 nieprawidłowej; mięśnie jego są znacznie silniejsze, lecz żołądek i jelita są o jedną, trzecią mniejsze; mózg jego również wydaje zapach piżma.
Różnica płci jest mało widoczna, a wielkość prawie ta sama. Samice są pdobnie uwłosione jak samce, tylko sierść u pierwszych jest nieco krótsza; nawet ślady stóp nie wykazują żadnej różnicy płci. Mała pierś częściowo pokryta jest sierścią i ma cztery brodawki.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top