Jesteś tutaj
Strona główna > Polska > Polska wschodnia > Białowieża – dzieje żubra

Białowieża – dzieje żubra

Poniżej podajemy wymiary i wagę żubra, zabitego w naszej obecności w Puszczy Białowieskiej. Był to samiec 6-7-letni, który nie należał do największych ze znajdujących się w Puszczy. Miał dużo tłuszczu, ale wcale łoju.

Żubr
Żubr

– Długość od nasady rogów do nasady ogona 7 stóp 9 cali (232,5 cm).
– Długość głowy 1 st. 9 cali (52,50 cm).
– Długość uszu 6,4 ,cali (16,00 cm).
– Długość ogona 2 st. 8 cali (80,00 cm).
– Wysokość od wierzchołka garbu do kopyt 5 stóp 1 cal (152,50 cm).
– Wysokość od wierzchołka zadu do kopyt 4 stopy 3 cale (127,50 cm).
– Szerokość piersi 1 st. 10 cali (55 cm).
– Szerokość podeszwy 4,6 cali (11,50 cm).
– Szerokość pięt 2,2 cala (5,50 cm).
– Obwód piersi wokoło garbu 11 stóp (330 cm).
– Odległość (rozstaw) oczu 1 st. 0,2 c. (35 cm).
– Odległość wierzchołków rogów 1 st. 0,7 c. (43,50).
– Odległość nozdrzy 4,5 c. (11,25).
– Waga 573 kg.

Jak widać z tych wymiarów, żubr ten miał prawie tę samą wielkość, co bizon amerykański, którego opis podali ostatnio Geoffroi i Cuvier, możemy jednak zapewnić, że w Puszczy Białowieskiej istnieją żubry znacznie większe, a poniżej popieramy to twierdzenie świadectwem wielu pisarzy, mówiących o żubrack wielkości nadzwyczajnej.
Zwierzę to spędza lato i część jesieni w okolicach wilgotnych i w gąszczu drzew, znajdując tu lepszą niż gdzieindziej osłonę przed kąsającymi go w czasie upałów owadami. W zimie i na wiosnę żubr woli miejsca suche i las mniej gęsty. żubr ma zwyczaj ocierać się o drzewa, wskutek czego skóra jego często jest pokryta drutem żywicznym.
Żubry żyją zazwyczaj chmarami od 30 do 40 sztuk; starzy odseparowywują, się od dużych stad, żyjąc trójkami lub czwórkami jednakże nie oddalają, się one zbytnio od stad, a od czasu do czasu je odwiedzają.
Kiedy dwa stada spotykają się, bardziej słabe usłępuje silniejszemu i nie podejmuje walki.
W razie przymusowego rozproszenia się stada, żubry zbierają się ponownie wydając odgłosy, podobne do chrząkania świń. To jedyny wypadek, kiedy słyszymy głos żubra. Głos ten słychać na odległość 60-ciu kroków.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top