Jesteś tutaj
Strona główna > Polska > Białowieża

Białowieża

Na lewo asfaltowa droga prowadzi do Zakładu Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Na prawo od bramy Parku piętrowy budynek z czerwonej cegły mieszczący pocztę, posterunek policji i Ośrodek Szkoleniowy. Na budynku znajduje się tablica upamiętniająca miejsce martyrologii ludności w czasie okupacji hitlerowskiej. Na lewo od bramy Parku pomnik postawiony również ku czci ofiar faszyzmu. W tym miejscu hitlerowcy zamordowali przez powieszenie 90 osób. W głębi za pomnikiem stoi cerkiew z czerwonej cegły. Została ona zbudowana dla cara równocześnie z pałacem myśliwskim, podobnie jak inne duże budynki z czerwonej cegły w dziewięćdziesiątych latach XIX wieku. W cerkwi na uwagę zasługuje ceramiczny ołtarz.
Po drugiej stronie ulicy stoi duży drewniany budynek gminnej zbiorczej szkoły podstawowej, a w podwórzu szkolne schronisko młodzieżowe. Nieco dalej, po lewej stronie, sklep z pamiątkami, a za nim w głębi duży drewniany budynek mieszczący kino „Żubr” i Gminny Ośrodek Kulłury ze świetlicą i biblioteką. Obok sklepy: spożywczy, obuwniczy i sklep z konfekcją. Dalej ulica zabudowana domami drewnianymi, wśród których coraz częściej zaczynają wyrastać domy murowane. Za kościołem w lewo uliczka prowadzi do drugiego parku zwanego „Dyrekcyjnym”, od znajdującej się tu w latach międzywojennych Dyrekcji Lasów Państwowych. Obecnie jest tu Technikum Leśne mieszczące się w pięknym nowym budynku wzniesionym w 1968 r. W starym budynku mieści się internat i wydział zaoczny Technikum.

Białowieża - Cerkiew
Białowieża – Cerkiew

Za kościołem ulica skręca ostro w prawo prowadząc do stacji kolejowej Białowieża Towarowa. Przed zakrętem za drewnianym budynkiem plebanii odchodzi ulica w lewo, w kierunku północnym. Z lewej strony Park Dyrekcyjny, po prawej — luźne zabudowania przy ulicy Meleszkowskiej, prowadzącej do osady „Centura”, zbudowanej w okresie międzywojennym dla firmy angielskiej eksploatującej Puszczę. Za parkiem ulica skręca w prawo przechodząc w szeroki polny trakt obsadzony drzewami na przestrzeni 500 m. Dalej biegnie wśród otwartych pól Polany Białowieskiej. W odległości 1000 m od Parku Dyrekcyjnego droga dochodzi do ściany puszczy skręcając w kierunku północnym. Około 500 m dalej z lewej strony drogi wznosi się pomnik postawiony w miejscu, gdzie w 1942 r. hitlerowcy rozstrzelali 222 mieszkańców Białowieży. Za pomnikiem droga wchodzi w las. Z lewej strony mamy Białowieski Park Narodowi, a prawej — zagospodarowane lasy Nadleśnictwa Białowieża.
Z innych obiektów godnych uwagi na terenie Białowieży wymienić należy żwirownię, znajdującą się na wschodnim brzegu Polany Białowieskiej, w której warto obejrzeć budowę moreny czołowej.
W drodze powrotnej do Parku Pałacowego można przejść ulicą Tropinka, biegnącą równoległe do ul. Gen. A. Waszkiewicza. Przy ulicy tej znajduje się duźy budynek Ośrodka Zdrowia. Za nim na wzgórzu cmentarz, na którym chowani są — obok siebie — katolicy i prawoslawni.
Przy szosie do Hajnówki znajduje się geometryczny środek Puszczy Białowieskiej oznaczony głazem na cokole.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top