Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Budapeszt

Budapeszt

Mało na świecie jest miast, które pięknością i znakomitym położeniem geograficznym mogą konkurować ze stolicą Węgier. Budapeszt rozciągający się na przestrzeni 525,5 km2, leży w centrum Europy (w jednakowej odległości od Moskwy, Londynu, Kijowa, Paryża, Sztokholmu i Stambułu).
Liczy 2 miliony mieszkańców (1/5 obywateli całego kraju), co stawia go na równi z takimi stolicami, jak Wiedeń, Rzym czy Madryt.
Wielkie wrażenie wywiera na turyście znana na całym świecie wspaniała panorama Budapesztu, piękno urbanistyki, osobliwości architektoniczne i muzealne, bogata kultura oraz kwitnące życie metropolii. Natrafiamy tu na cały szereg zabytków i pamiątek historycznych. Począwszy od amfiteatru z epoki rzymskiej, poprzez zabytki średniowieczne, z czasów tureckich, a skończywszy na arcydziełach baroku, gotyku oraz renesansu.
Już 6000 lat temu na miejscu dzisiejszego Budapesztu wznosiło się osiedle o charakterze miasta. Świadczą o tym wykopaliska pochodzące z młodszej epoki kamiennej. W epokach brązu i żelaza cała ta okolica była już zamieszkana. W wiekach X-V p.n.e., osiedlili się tu Ilirowie. W 10 roku p.n.e Celtowie na miejscu dzisiejszej Obudy założyli osiedle i nazwali je Akink (obfitujące ‚w wodę). W I wieku n.e. legiony rzymskie zbudowały wspaniałe osiedle i rozbudowały je w twierdzę graniczną, tworząc najsilniejsze miasto prowincji Pannónia i nadając mu nazwę Aquincum. Wędrówka ludów zapoczątkowana u schyłku IV w. objęła również to terytorium. Osiedlają się tu Hunowie, a potem Awarowie. Po upadku państwa awarskiego okolica ta nadal była zamieszkana, przy czym mieszkańcy składali się z Bułgarów i plemion słowiańskich. Madziarzy osiedlili się w dolinie Dunaju w końcu IX stulecia i na miejscu już poprzednio zburzonego Aquincum wybudowali Óbudę.

Budapeszt wycieczka
Budapeszt wycieczka

Po najeździe Tatarów, którzy obrócili w perzynę cały kraj, król Wojciech IV (Bela IV) polecił wybudować w roku 1255 na górze zamkowej Varhegy osiedle-warownię, wokół której w krótkim czasie powstało wspaniałe średniowieczne miasto. Pod nazwą Buda stało się od 1241 r. stolicą państwa. W średniowieczu rozpoczął się szybki rozwój trzech miast — Obudy, Pesztu i Budy. Z tej ostatniej rozwinęła się jedna ze znaczniejszych stolic świata tak, że na europejskich dworach z zazdrością mówiono o budownictwie wielkiego władcy Macieja Hunyadi (Hunyadi Niltyas), wspaniałości miasta oraz jego bogactwie. W XVI i XVII stuleciu wszystkie trzy miasta dostały się pod panowanie tureckie na okres przeszło 150 lat. Panowanie tureckie spowodowało zniszczenie większości zabytków historycznych i pozostawiło po sobie zaledwie kilka budańskich zakładów kąpielowych oraz turecki meczet. W roku 1686 miasto wyzwoliło się spod tureckiego jarzma, lecz monarchowie habsburscy nie interesowali się sprawami miasta. Dopiero z końcem XVIII w. rozpoczął się jego powolny rozwój, szczególnie części peszteńskiej. W latach 1825-1848 — w epoce reform nastąpił wielki rozkwit gospodarczy i kulturalny stolicy. Most łańcuchowy połączył Peszt z Budą. W 1838 roku niszczycielska powódź znów zahamowała rozwój stolicy. Po 1867 roku następuje ponowny rozkwit Budy i Pesztu. W 1873 r. miasta połączyły się przyjmując nazwę Budapesztu. Z końcem XIX wieku szybko zaczęła rosnąć ilość fabryk.
Druga wojna światowa spowodowała bardzo poważne zniszczenie miasta. W stanie nienaruszonym zachowało się tylko 26% domów mieszkalnych. Zniszczeniu uległa znaczna część szpitali. Cofające się oddziały faszystowskie wysadziły w powietrze wszystkie mosty. Od dnia 13 lutego 1945 r. Budapeszt stał się stolicą wyzwolonego państwa węgierskiego.

Tagi: Bilety lotnicze Warszawa Budapeszt, wakacje Budapeszt, wycieczka do Budapesztu na 4 dni

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top