Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Budapeszt

Budapeszt

Miasto rozciąga się na dwóch brzegach Dunaju ujętego w kamienne koryto. Z 22 dzielnic, 15 leży na lewym brzegu (Peszt), 6 na prawym brzegu (Buda) i 1 okręg na wyspie Csepel. Prawy brzeg Dunaju jest otoczony półkolem zielonych wzgórz, z których najwyższe to szczyt Jenoshegy (529 m). Tam rozsiadła się dzielnica mieszkaniowa Buda. Jej część willowa, pełna kwitnących ogrodów, podchodzi aż pod gęsto zalesione pagóry. Daje to wielu dziesiątkom tysięcy mieszkańców złudzenie stałego przebywania w miejscowości letniskowej. Jeśli dodamy jeszcze do tego znakomitą komunikację autobusową, która w parę minut przeniesie nas przez nowy Most Elżbiety przedłużony ulicami Kossuth Lajos i Rakóczi do dworca wschodniego i dalej, w kierunku stadionu sportowego — śmiało można powiedzieć, że mieszkańcy Budy zaliczają się do wybrańców losu. Pod tą właśnie arterią powstała nowa odnoga stołecznego metra.

Budapeszt - Zamek Królewski
Budapeszt – Wzgórze Zamkowe

Buda ma korzystne połączenia tramwajowe i autobusowe z sąsiednimi wzgórzami, celem niedzielnych wycieczek mieszkańców. Wybudowana w latach 1948-1950 kolejka pionierska łączy ze sobą najpiękniejsze wzgórza Budy.
Peszteńska strona miasta jest najmłodszą metropolią Europy, która w ostatnim stuleciu rozwinęła się w szybkim tempie.
W sercu miasta, nad brzegiem Dunaju, wznosi się góra Gellert (wys. 235 m) ze Statuą Wolności na szczycie, luksusową restauracją „Cytadela” i hotelem turystycznym o tej samej nazwie. Była to niegdyś drewniana turecka warownia, którą następnie Austriacy przekształcili w potężną kamienną cytadelę. Dziś turyści podziwiają stąd przepiękną panoramę miasta.
Na wzgórzu Varhegy (Wzgórze Zamkowe Budapeszt) wznosi się odbudowany obecnie Zamek Królewski. Jest to najstarsza część miasta w stylu renesansowym i gotyckim. Odkryto w czasie robót rekonstrukcyjnych wiele ciekawych fragmentów architektonicznych. Obecnie cała dzielnica ma charakter zabytkowy. Tu prawie każdy dom ma własną historię. Jako ciekawostki architektoniczne można wymienić kamienne ławy we wnękach, koronkowo rzeźbione w podcieniach bram oraz system tuneli pod Górą Zamkową o długości około 10 km, głębokości kilku pięter pod ziemią. Pałac królewski wiernie zrekonstruowany w stylu epoki. Urządzono tu wystawę sztuki średniowiecza. W południowym skrzydle pałacu znalazły tymczasową siedzibę zbiory z XIX i XX wieku Węgierskiej Galerii Narodowej oraz wystawa ruin przedstawiających historię Góry Zamkowej. Dawny pałac królewski stanie się w przyszłości kulturalnym centrum stolicy, pomieszczeniem dla zbiorów książek i obrazów.

Tagi:  Budapeszt ciekaw miejsca, Budapeszt zabytki, Budapeszt wycieczka

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top