Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Budapeszt

Budapeszt

Nie opodal wznosi się gotycki kościół Matyasa ze strzelistą mozaikową wieżą — jedna z najpiękniejszych budowli stolicy Węgier i kościół koronacyjny węgierskich królów. Zbudowany został w XIII w. przez króla Bólę IV, po najeździe Turków. W XIV w. panujący z dynastii Anjou powiększyli kościół o szereg kaplic po stronie północnej. Tu jest pochowany jeden z największych królów dynastii Arpadów, Bela III z małżonką, księżniczką francuską. Cesarz niemiecki i król węgierski Zygmunt przebudował kościół na nawowy. W 1456 roku ogłoszono tu bullę papieską, zarządzającą dzwonienie w południe we wszystkich kościołach świata na pamiątkę zwycięstwa nad Turkami. Za czasów panowania Matyasa wzniesiono południową część kościoła. Podczas 150-letniego panowania tureckiego (1541-1686) świątynia stała się wielkim meczetem. Obecna forma kościoła ukształtowała się pod koniec ubiegłego stulecia. Dziś, dzięki troskliwym staraniom konserwatorów, kościół odzyskał swój piękny kształt.
Niemal u stóp kościoła kończą się schody prowadzące z miasta na szczyt wzgórza, do Zamku i Baszty Rybackiej.
Sam Zamek o fundamentach z XIII w., liczący niegdyś 203 sale, zburzony w 1945 r., będzie w przyszłości siedzibą muzeów, galerii sztuki i innych instytucji kulturalnych. Obok wznosi się, obrzeżona z obu stron arkadami, Baszta Rybacka pochodząca z przełomu XIX i XX w. utrzymana w stylu neoromańskim (w średniowieczu cech rybaków bronił tej części murów przed atakami wroga stąd nazwa), oraz pomnik króla Stefana I. Wspaniały widok na Dunaj oraz na jego lewy brzeg, z koronkowym gmachem Parlamentu na pierwszym planie.

Budapeszt - Mosty
Budapeszt Mosty

Mosty Budapesztu
Most kolejowy w Ujpest łączy Budapeszt z pasmem górskim Pilis i miastem Esztergom. Zbudowany w 1896 r., w 1944 wysadzony w powietrze, został odbudowany w 1955 r. Długość mostu wynosi 898 m, szerokość 12 m.
Arpad hid (Most Arpada) łączy północną część Pesztu z Wyspą Małgorzaty (Margitsziget) i Starą Budą (Óbuda). Został zbudowany w 1950 r. Jego długość wynosi 928 m, szerokość 13 m. Najdłuższy most drogowy Europy.
Margit hid (Most Małgorzaty) — łączy (w północnej części miasta) okólne ulice Budy i Pesztu. Po raz pierwszy został wzniesiony w 1876 r., zburzony w czasie wojny, odbudowany w 1948 r. Długość mostu wynosi 638 m, szerokość — 25 m.
Szachenyi lanchid (Most łańcuchowy Szachenyiego) — najstarszy most łączący Budę z Pesztem. Został zbudowany w latach 1839 — 1849 przez Adama Ciarka. Części architektonicznej nadano styl klasycystyczny. Przy wjeździe na most znajdują się rzeźby lwów dłuta J. Marschalkó. Most został pieczołowicie odbudowany w 1949 r. Jego długość wynosi 380 m, szerokość — 15,7 m.
Erzsabet hid (Most Elżbiety) — na miejscu starego mostu z 1903 r. zburzonego podczas działań wojennych wybudowano w latach 1960 — 1964 nowoczesny most łączący centrum Pesztu z siodłem górskim pomiędzy górą Gellerta a Wzgórzem Zamkowym. Długość 374 m (najdłuższy dojazd — 534 m), szerokość — 27,5 m.
Szabadsag hid (Budapeszt Most Wolności) — zbudowany po raz pierwszy w 1896 r. i odbudowany w 1946 r. łączy południowe dzielnice miasta. Długość 331 m, szerokość 20 m.
Petófi hid (Most Petófiego) — łączy w południowej dzielnicy miasta trasy okólne Budy i Pesztu. Został zbudowany w 1952 r. częściowo z filarów starego mostu (1937). Długość 514 m , szerokość 25,6 m.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top