Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Budapeszt

Budapeszt

Jednym z najpiękniejszych zakątków Budapesztu jest Wyspa Małgorzaty (długość 2,5 km). Wzdłuż wałów obronnych mieszczą się przystanie wioślarskie. Na samej wyspie — poza parkiem, ogrodem różanym i ogródkiem japońskim — znajduje się olbrzymie kąpielisko „Palatinus”, miejsce letnich wypraw mieszkańców miasta i turystów. Na wyspie znajduje się ponadto hotel „Nagyszalló”, letni amfiteatr oraz ruiny kościoła i średniowiecznego klasztoru z końca XII w.
Peszt, leżący na lewym brzegu Dunaju, ma oryginalny okrężny układ ulic. Pochodzi on z okresu, gdy starożytne wały, otaczając półkolem śródmieście, stykały się obydwoma końcami z Dunajem. Pozostałe ulice rozchodzą się promieniście od centralnego punktu, którym jest Parlament, przecinają półkoliste bulwary i dążą w kierunku nowych dzielnic miasta.

Budapeszt - Dunaj
Budapeszt jest centrum administracyjnym, przemysłowym, handlowym i kulturalnym kraju. Pracuje tu ponad 44% ogółu zatrudnionych w skali kraju. Wszystkie wielkie arterie komunikacyjne kraju przechodzą przez Budapeszt. Tramwaje przewożą średnio dziennie 2,5 mln, a autobusy ponad 1 mln pasażerów.
Stolica Węgier posiada 25 uniwersytetów i szkół wyższych. Na trzech studentów kraju, dwóch studiuje w Budepeszcie. Centrum życia muzycznego skupia się przy Operze i Konserwatorium. Przeszło milion widzów ogląda każdego roku przedstawienia w Operze i Teatrze Erkel. Do miliona zbliża się liczba słuchaczy koncertów. Budapeszt liczy 20 teatrów, w tym kilka teatrów dramatycznych, dwie operetki i jeden teatr lalek. Przez stołeczne kina przewija się w ciągu roku ok. 32 mln widzów.
Miasto posiada ponad 20 muzeów i galerii sztuki. Biblioteka Narodowa Szerchenyi zawiera wspaniale zbiory rękopisów i archiwa historyczne.
Parlament, największy budynek, jaki kiedykolwiek wzniesiono w stylu neogotyckim, zbudowany w latach 1885-1902, ma 268 m długości i 118 m szerokości. W gmachu jest około stu pomieszczeń i 30 klatek schodowych. Fantastycznie bogate wewnętrzne malowidła ścienne zdobi 40 kg złota. Główna klatka schodowa wspiera się na 8 potężnych kolumnach ze szwedzkiego marmuru. Zbudowany pod koniec XIX stulecia Parlament wyposażony jest w centralne ogrzewanie, pierwsze na kontynencie europejskim.
Naprzeciw Parlamentu znajduje się Galeria Narodowa, usytuowana w dawnym Pałacu Sprawiedliwości, a założona w 1957 r. Zawiera ekspozycję najznakomitszych malarzy i rzeźbiarzy węgierskich z XIX i XX w.
Peszt ma największą ilość secesyjnego budownictwa stolicy. Za najbardziej klasyczny przykład secesji uchodzi gmach Banku Narodowego z fasadą ozdobioną ceramiką, pochodzącą ze słynnej fabryki porcelany w Zsolnay (Pścs).
Vaczi utca — główna ulica śródmieścia, słynna z najelegantszych sklepów — prowadzi do placu Vórósmarty, gdzie znajduje się znana cukiernia o tej samej nazwie oraz siedziby międzynarodowych towarzystw lotniczych. Stąd odchodzi specjalny autobus MALEV (Węgierskie Linie Lotnicze) do portu lotniczego Ferihegy. Przed cukiernią znajduje się końcowa stacja linii metro prowadzącej do Varosliget. Ta właśnie linia przebiega pod aleją Nepkoztarsasag, przy której mieści się gmach opery, a w jej okolicy większość budapeszteńskich teatrów.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top