Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Budapeszt

Budapeszt

U wylotu alei otwiera się plac Hosok, pośrodku którego wznosi się pomnik Tysiąclecia państwa, z kolumną i konną statuą księcia Arpada. Po obu przeciwległych bokach placu usytuowane są gmachy Muzeum Sztuk Pięknych (Szepmuveszeti Muzeum) z licznymi dziełami sztuki o światowej sławie (galeria — jedna z najcenniejszych w Europie), a na prawo — Galeria Sztuki (Mucsarnok). Na tyłach placu rozciągają się tereny parku Varosliget z wielkim jeziorem (latem pełno tu kajaków), zimą zamienianym na ślizgawkę. Pośrodku jeziora, na maleńkiej wysepce, wznoszą się Mury zamku Vajda hunyad (z prawdziwym zwodzonym mostem), siedziby Muzeum Rolniczego. Zamek jest kopią średniowiecznej warowni znajdującej się w Siedmiogrodzie. Powstał w końcu XIX w. i był jedną z atrakcji wystawy milenijnej.
W Lasku Miejskim znajduje się także plaża, basen kąpielowy i łaźnia „Szechenygi” zasilana źródłem mineralnym o temperaturze 74°C. Jest tam również cyrk, ogród zoologiczny i wspaniale urządzone Wesołe Miasteczko.
Budapeszt, o czym nie wszyscy wiedzą, jest miastem — kurortem, jednym z największych na Węgrzech terenów występowania wód mineralnych, przeważnie gorących, o silnych właściwościach leczniczych. Biją tu 123 gorące zdroje o temperaturze od 22°C do 76°C, dostarczając łącznie 70 mln litrów wody dziennie. Lecznicze właściwości tych źródeł były znane już w zaraniu dziejów, jednak dopiero w epoce podboju tureckiego zaczął się prawdziwy „złoty wiek” kąpielisk. Tureccy władcy żyjący w Budzie wznosili liczne łaźnie (zgodnie z rytuałem swej religii), które rywalizowały ze sobą pod względem barwności przepychu wnętrz. Z tych czasów pochodzą istniejące do dziś zakłady balneologiczne „Csaszar”, „Kiraly” i „Rudas”.

Budapeszt - Łaźnia
Wokół miasta rozrzucone są kempingi dla zmotoryzowanych turystów. Są one usytuowane w malowniczej okolicy na budańskiej stronie Dunaju, dobrze wyposażone. Camping na Római Strand — odległy o kilkaset metrów od Dunaju — poleca się zwłaszcza amatorom sportów wodnych, zaś camping w Harshegy poszukującym ciszy i spokoju. W obydwu tych obozowiskach turyści znajdą do swojej dyspozycji 3 i 4-osobowe małe drewniane domki, umywalnie i natryski, zakład fryzjerski. Mogą też prasować i gotować. W pobliżu restauracje, sklepy spożywcze i sklep z upominkami. Na terenie campingów czynny jest serwis samochodowy (stacja obsługi) oraz punkt mycia wozów.
Camping w Harshegy rozłożony na cienistym zboczu góry, na wysokości 260 m n.p.m. zajmuje obszar 6 ha i może pomieścić 1200 osób w okresie od 1 maja do 15 października. Na jego terenie mieści się kort tenisowy i sala gier automatycznych.
Natomiast Római Strand (lub Római — part) jest właściwie popularnym letniskiem naddunajskim rozciągającym się w sąsiedztwie dzielnicy wczasowej i willowej Aquincum — dawnej osady rzymskiej. W tym to malowniczym otoczeniu, na obszarze około 7 ha leży camping mogący pomieścić (od 1 czerwca do 15 września) 2000 osób. Jest tam 240-osobowy motel oraz miejsca do rozbijania namiotów. Pomost nad drogą łączy camping z kąpieliskiem o trzech basenach ze źródlaną wodą, przy którym jest też i plaża.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top