Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Estonia > Estonia

Estonia

Estonia dokonała historycznego zwrotu w lecie 1992 r., kiedy jako pierwszy kraj nadbałtycki uchwaliła własną konstytucję i wprowadziła nową walutę. Kultura estońska na nowo odżywa, a nowoczesne firmy, telefony komórkowe i samochody marki Volvo na ulicach świadczą o dobrej koniunkturze gospodarczej.
Kraj ten, o rozpiętości nie przekraczającej 300 km, jest najmniejszym z krajów nadbałtyckich, niemniej ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji. Tallin to rozwijające się w szybkim tempie miasto o kosmopolitycznym charakterze, zamieszkiwane przez ponad pół miliona Estończyków i Rosjan. Tartu (dawniej Dorpat), jedno z najstarszych miast w tym regionie, pełniące rolę estońskiego ośrodka uniwersyteckiego i kulturalnego, jest atrakcyjnym miejscem, gdzie wybrać się można na ciekawą, jednodniową wycieczkę. Z kolei Parnawa (Parnu) i wyspy przy zachodnim wybrzeżu zasłynęły jako tereny rekreacyjne i uzdrowiskowe, w obrębie których znajdują się luksusowe kurorty nadbałtyckie.

DOJAZD I KOMUNIKACJA
Sporo promów kursuje między Talinem a Helsinkami. Tallink wysyła trzy statki dziennie, kursujące pomiędzy Tallinem a Helsinkami (3,5 godz.). Estonian New Line (Estońska Nowa Linia), wysyła sześć wodolotów dziennie do stolicy Finlandii od poniedziałku do soboty i jeden w niedzielę (1,5 godz.). Estline wysyła prom Regina Baltica kursujący pomiędzy Sztokholmem i Tallinem co drugi dzień (13-15 godz.). Baltic Express łączy Warszawę z Tallinem i Berlinem, przez Rygę i Tartu. Fińskie linie lotnicze to Finnair, które łacną Tallin z Helsinkami, oraz SAS, który lata do Sztokholmu.
Autobusy i pociągi odjeżdżające z Tallina i Tartu, docierają wszędzie. Tylko trzy linie kolejowe przekraczają granicę estońską: jedna z Tallina przez Tartu do Moskwy, druga biegnie do Rygi, trzecia przez Narwę do Sankt Petersburga. Większe miasta, takie jak Parnawa czy Haapsalu, mają połączenie z Tallinem, ale pociągi nie kursują często. Komunikacja autobusowa funkcjonuje szybciej i sprawniej niż kolejowa. Na wyspach, gdzie przerwy między kursami autobusów mogą dochodzić do 12 godzin, znakomitym i skutecznym środkiem transportu przy odkrywaniu niezbadanych terenów jest rower. Oczywiście można też wynająć samochód. Podróżujący autostopem, zatrzymują samochód machając ręką.

Estonia
Estonia zabytki

PRZYDATNE INFORMACJE
Większe miasta estońskie mają dobrze wyposażone biura podróży, które często organizują wycieczki i prowadzą rezerwacje noclegów.
Estończycy mówią po angielsku najlepiej ze wszystkich Bałtów. Większość młodych ludzi zna przynajmniej parę zdań. Niemiecki i rosyjski są bardziej popularne wśród starszej generacji.
Biura podróży dysponują wykazami dostępnych noclegów i ich cen w danym mieście, służąc zazwyczaj bardzo chętnie pomocą przy rezerwacji noclegu. Niektóre firmy założyły własne schroniska młodzieżowe oraz zajmują się rezerwacją noclegów w prywatnych domach.
Wchodząc do jakiejkolwiek restauracji, zobaczysz zawsze ten sam wybór zszarzałych kiełbas, schnitzli bez wyrazu, tłustych bulionów i zimnych smażonych kartofli, które były zmorą całej europejskiej części Związku Radzieckiego. Jeżeli wystąpi gdzieś różnica w menu, to może taka, że obecnie podaje się nieco więcej ryb. Piwo jest narodowym napojem Estończyków, a oprócz tego że niedrogie, jest także wyśmienite w smaku i bardzo wysokiej jakości. Wspaniałe jest piwo marki Saku, a na szczególną uwagę zasługuje jego ciemna odmiana — Saku Tume.

Tagi: Estonia zabytki, Estonia ciekawostki

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top