Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Hiszpania > Hiszpania

Hiszpania

Legendarne wprost bogactwa mineralne oraz doskonałe położenie strategiczne przyciągało do Hiszpanii Fenicjan, Kartagińczyków, Greków, Rzymian, Wizygotów i Maurów. Rzymianie pozostawili po sobie drogi, kanały irygacyjne, akwedukty, architekturę dziedzińców, półokrągłych łuków, ceglanych ścian. Wprowadzili swój system prawny i język. Maurowie, którzy najechali kraj w 711 r., przywieźli naukę klasycznej Grecji oraz wschodnią tradycję artystyczną; ta ostatnia odegrała później ważną rolę w kształtowaniu się europejskiego renesansu. Sama Hiszpania zdawała się inspirować budowniczych, a klimat był wprost wymarzony dla podkradania starych kamieni. Zabytki Andaluzji – Meczet w Kordobie i Alhambra w Granadzie – to dzieła architektury równie słynne i ważne jak ateński Partenon czy Hagia Sophia w Istambule.

Hiszpania zwiedzanie
Hiszpania zwiedzanie

Po trzech wiekach hegemonii muzułmańskiej i kolejnych trzech stuleciach współżycia Maurów, Żydów i chrześcijan (którego najlepszym świadectwem jest architektoniczny styl mudejar, adaptujący do europejskich – romańskich i gotyckich – struktur mauretańskie techniki budowlane, wykorzystujące płytki ceramiczne, cegłę i wzory geometryczne), władzę nad Kastylią przejął w r. 1369 Enrique de Trastamara. Zmienił on oblicze Hiszpanii na chrześcijańskie, na modłę późnośredniowiecznej Europy łacińskiej (wiązało się to m.in. ze ścisłą ortodoksją religijną i nietolerancja). W 1469 r. ślub Ferdynanda Aragońskiego (Fernando de Aragón) i Izabeli Kastylijskiej (Isabel de Castilla) połączył dwa najpotężniejsze królestwa chrześcijańskiej Iberii. W r. 1492 para władców opanowała ostatnią twierdzę mauretańską – Granadę – i wysłała Kolumba na poszukiwanie Nowego Świata. Córka Ferdynanda i Izabeli, Juana la Loca (Joanna Szalona) poślubiła Felipe el Hermoso (Filipa Pięknego), potomka potężnej dynastii Habsburgów. Potomkiem Panny Szalonej i Pana Pięknego był Carlos I, lepiej znany jako cesarz niemiecki Karol V (1516-1556), władca imperium, w którego skład wchodziły – oprócz części Niemiec – dzisiejsza Belgia i Holandia, a także Austria, Hiszpania i kolonie w obu Amerykach. W r. 1713 królem został Filip IV, który – podobnie jak jego dziadek Ludwik XIV – upamiętnił się budowaniem pałaców i dekadenckim stylem życia. Przejęcie kontroli przez Napoleonidów i słabość rządu ośmieliły hiszpańskie kolonie w Ameryce do ogłoszenia niepodległości i zapoczątkowały epokę nacjonalizmu i niepokoju politycznego w samej Hiszpanii. Wiek XIX był okresem dynamicznego rozwoju przemysłu w niektórych regionach (większość kraju pozostała jednak tradycyjnie rolnicza) oraz wzrostu poczucia odrębności etnicznej w większości prowincji. Nasilone dodatkowo przez kryzys światowy napięcia doprowadziły do wybuchu hiszpańskiej wojny domowej (1936-39). Dyktatorem został Francisco Franco, popierany przez Hitlera i Mussoliniego; pełnił tę funkcję do śmierci w 1975 r. Pod rządami przygotowanego do objęcia władzy przez Franco króla Juana Carlosa Hiszpania stała się nowoczesną, stabilną i demokratyczną monarchią konstytucyjną, od 1982 r. rządzoną przez socjalistycznego premiera Felipe Gonzaleza, który w wyborach w 1993 r. z trudem zwyciężył konserwatywnego kandydata z Partido Popular.

Tagi: nieruchomości Hiszpania, wycieczki Hiszpania, mieszkania Hiszpania

Paweł
Jestem miłośnikiem pieszych wypraw w góry; z racji ograniczonego budżetu głównie w te polskie ;-) Ale od czasu do czasu uda się coś odłożyć i wybrać w dalszą podróż (niekoniecznie w góry ;-) ).
Top