Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Hiszpania > Hiszpania

Hiszpania

Podróż autobusem, w niektórych rejonach jedynym środkiem komunikacji, jest bardziej męcząca niż pociągiem, prawie zawsze jednak jest tańsza. Rozbudowa autostrad w ostatnich latach skróciła czas podróży między większymi miastami prawie o połowę, tak że niekiedy autobus okazuje się szybszy niż pociąg. Większość tras w Hiszpanii obsługuje ogromna ilość niewielkich prywatnych towarzystw przewozowych, co bynajmniej nie ułatwia planowania podróży.


Wypożyczenie samochodu kosztuje tu znacznie mniej niż w innych państwach europejskich, trzeba jednak mieć ukończone 21 lat, posiadać międzynarodowe prawo jazdy i … być przygotowanym na wysokie ceny benzyny. Zamawianie samochodu spoza Hiszpanii jest tańsze niż pożyczanie na miejscu. Jeśli chodzi o przejażdżki na wieś, biura turystyczne często oferują broszurki o lokalnych „Rutas Turisticas”. Podróż autostopem jest zazwyczaj powolna i może być niebezpieczna. Hiszpańska uprzejmość dla autostopowiczów przeżywa kryzys w związku ze wzrostem przestępczości. Powszechnie uważa się, że lepszym miejscem na autostop są prowincje północne oraz wybrzeże Morza Śródziemnego. W rejonach położonych centralnie jest zaledwie przyzwoicie, a złapanie okazji na obrzeżach Madrytu – w dowolnym kierunku – graniczy z niemożliwością. W Andaluzji o podwiezienie niełatwo, a słońce może okazać się nie do wytrzymania.

Paweł
Jestem miłośnikiem pieszych wypraw w góry; z racji ograniczonego budżetu głównie w te polskie ;-) Ale od czasu do czasu uda się coś odłożyć i wybrać w dalszą podróż (niekoniecznie w góry ;-) ).
Top