Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Wielka Brytania > Irlandia Południowo-Wschodnia

Irlandia Południowo-Wschodnia

GÓRY WICKLOW
Nieco w głębi lądu, nie opodal wschodniego wybrzeża, ciągną się porośnięte janowcem i wrzosami, szczyty gór Wicklow, z których do lesistych dolin spływają wartkie rzeki.
130-kilometrowy Wicklow Way rozpoczyna się koło Dublina i biegnie na południe aż do Clonegal w hrabstwie Carlow u podnóża gór Blackstairs. Szlak jest dobrze oznakowany żółtymi strzałkami. Glendalough to cudowna, bezludna górska dolina z dwoma jeziorami, sosnowym lasem i dobrze zachowanymi ruinami klasztoru. Na noc można się zatrzymać w schronisku Glendalough (HI) lub w schronisku Oid Mili, Rathdrum Rd., Glendalough. Dojazd autobusem St. Keyin’s Bus Seryice z Dublina lub spod ratusza w Bray.

ROSSLARE HARBOUR
Mieszkańcy okolic Rosslare Harbour są z natury niezwykle ruchliwi – o każdej porze tłum ludzi przyjeżdża albo wyjeżdża. Promy Irish Ferries pływają stąd do Cherbourga i Hawru we Francji. Promy Stena Sealink i B&I kursują natomiast do Pembroke i Fishguard w Walii. Autobusem można stąd pojechać do Cork, Limerick, Waterfordu, Dublina i Wexfordu. Linie kolejowe łączą miasto z Dublinem, Limerick, Waterfordem i Wexfordern. Schronisko młodzieżowe Rosslare Harbour (HI), Goulding St., jest nowocześnie wyposażone i pełne młodzieży

KILKENNY
Kilkenny, słynne z tego że jest najlepiej zachowanym w Irlandii średniowiecznym miasteczkiem, przyciąga turystów zabytkami i nocnym zyciem. Jest to żelazna pozycja każdej trasy w południowo-wschodniej częsci tego kraju. W XIII-wiecznym zamku Kilkenny można podobno spotkać ducha. Kamienne schody do St. Canice’s Cathedral ozdobione są fragmentami rzeźb z katedry. Kilkenny leży przy linii kolejowej Dublin-Waterford. Noclegi oferuje tu Kilkenny Town Hostel (IHO), 35 Parliament St.

CASHEL
W miejscowości Cashel, na południe od Kilkenny, wyrasta niczym zamek z bajki sławna wapienna skała Cashel z zespołem średniowiecznych zabudowań na szczycie. Oświetlona w nocy, wygląda wprost bajecznie. Majestatyczną, zwieńczoną dwiema wieżami kaplicę Cormac’s zbudowano w latach 1127-1134. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na przepiękne romańskie rzeźby i cudownie zdobiony sarkofag. Wszystkie ruiny bije jednak na głowę XIII-wieczna Cashel Cathedral. W muzeum przy wejściu do zamku obejrzeć można XIII-wieczny krzyż św. Patryka. Na miejscu oznaczonym croix faux koronowano króla Munsteru. Noc najlepiej spędzić w schronisku, bo B&B są tu drogie. O’Brien’s Farmhouse Hostel, nie opodal Dundrum Rd. stoi w cieniu skały koło opactwa Hore. Bliżej do centrum jest z Cashel Holiday Hostel, 6 John St., boczna od Main St.

Tagi: Irlandia Południowa, paczki Irlandia Polska

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top