Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Ukraina > Kijów

Kijów

„Bardzo często żywiłem swoją wyobraźnię obrazami Kijowa, strojnego złotymi kopułami, spowitego w ogrody, gdzie królują strzeliste topole.” – tak pisał na wygnaniu ukraiński poeta Taras Szewczenko. Dumne strofy poety są poniekąd prawdziwe, bowiem niegdyś Kijów był stolicą pierwszego imperium słowiańskiego a bogate, przystrojone wspaniałymi rzeźbami domy ozdabiały jego ulice. Dzisiaj, gdy na Ukrainie trwa kryzys gospodarczy, stolica kraju ciągle jeszcze boryka się ze spuścizną sowiecką, taką jak na przykład walące się budynki czy żebrzący na ulicach ludzie. Muszą upłynąć lata, aby Kijów powrócił do stanu świetności, o której pisał Szewczenko. Do tego czasu miejscowi będą starali się oszukać biedę, handlując na bazarach i rozgrzewając się paroma „głębszymi”, a turyści będą znajdywali przyjemność w odkrywaniu skarbów sztuki i architektury miasta – znaków jego bogatej historii.

ORIENTACJA I PRAKTYCZNE INFORMACJE
Położony nad Dnieprem Kijów, podzielony jest na dwie części: Kijów górny, położony na wzgórzach, i dolny, który rozpościera się na brzegach rzeki. Rojny bulwar Chrieszczatik spełnia wszystkie potrzeby turystów za wyjątkiem mieszkaniowych. Biegnąca równolegle Wołodimirska aż kipi od bogactwa historycznych zabytków.

Wymiana waluty: Należy znaleźć Obmin-Waljut, witryny są na każdej ulicy i w każdej kawiarni. Zwykle przyjmują tylko dolary amerykańskie oraz Euro i nie zajmują się czekami podróżnymi czy kartami kredytowymi. Z tego typu usług należy korzystać w banku.

Samoloty: Lotnisko Kijów-Borispil obsługuje loty międzynarodowe. Autobus dojeżdża do miejscowości Liwobereżna, po drugiej stronie rzeki z centrum Kijowa (co 20 min).

Pociągi: Kijów-Pasażirski Wokzalna pł., tramwaj. Bilety można kupić w okienku Intouristu nr 42 na drugim piętrze. Pociągi kursują do Odessy (11 godz.), Lwowa (12 godz.), Pragi ( 30 godz.), Warszawy (20 godz.), Moskwy (12-17 godz.).

Autobusy: Centralni Awtowokzał, Moskowska pł. 3, obsługuje długie trasy. Piwdenna, Akademika Hłuszkowa 3, i Podił, wuł. Niżny Wał 15a, obsługuje południowe miasta i regiony wliczając Pieriesław-Chmielnicki.

Komunikacja miejska: Metro Kijowskie ma trzy linie: niebieską (MB), zieloną (MG) oraz czerwoną (MR). Żeton kupuje się w kasie. Bilety tramwajowe, trolejbusowe i autobusowe są sprzedawane w kioskach i należy je skasować przy wejściu do pojazdu.

Tagi: Loty Katowice Kijów

Paweł
Jestem miłośnikiem pieszych wypraw w góry; z racji ograniczonego budżetu głównie w te polskie ;-) Ale od czasu do czasu uda się coś odłożyć i wybrać w dalszą podróż (niekoniecznie w góry ;-) ).
Top