Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Ukraina > Kijów

Kijów

NOCLEGI I GASTRONOMIA
Ceny noclegów w hotelach kijowskich ustalane są pod kątem przybywających tu zagranicznych biznesmenów i są okrutnie wygórowane, ale nadzieja na tanie noclegi jest całkiem realna, choć… w dość odległej, co prawda, przyszłości.

Na targach i w restauracjach znajdziesz pod dostatkiem taniej żywności.

ZWIEDZANIE I ROZRYWKI
W śródmieściu Kijowa na wuł. Krieszczatik znajduje się, zbudowana po II wojnie światowej, aleja handlowa. W centrum miasta Maidan Niezależnosti (Plac Niezależności, wcześniej – plac Rewolucji Październikowej) z ogromnymi fontannami wypełnia rojny tłum sprzedawców, muzyków i mieszkańców miasta. W centrum parku Krieszczaty wznosi się Łuk Braterstwa, przypominający ogromną srebrną bramkę do krykieta, zbudowany dla uczczenia unii rosyjsko-ukraińskiej. W parku znajduje się także pomnik ku czci dzielnych piłkarzy. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zmusili kijowską drużynę Dynamo do rozegrania meczu przeciwko drużynie Luftwaffe. Kierując się lokalnym patriotyzmem, kijowska drużyna wygrała mecz 3:0, za co wszyscy piłkarze zostali niezwłocznie straceni. Przy bulwarze Tarasa Szewczenki stoi pomnik Włodzimierza Iljicza Lenina, jeden z nielicznych reliktów systemu komunistycznego. Przy bulwarze Tarasa Szewczenki znajduje się katedra Wołodimirska, ze swoimi licznymi kopułami, zbudowana dla uczczenia 900-lecia chrześcijaństwa w Kijowie; przypomina o świetnej przeszłości miasta. Pod numerem 12 znajduje się imponujące muzeum literackie Tarasa Szewczenki. Informacje podane są tu w języku rosyjskim i ukraińskim.


Idąc w górę od gmachu opery ulicą Wołodimirską, ujrzysz Złotą Bramę, która od 1037 r. broni wstępu do miasta. Wewnątrz niej mieści się muzeum. Trzysta metrów dalej złote cebulaste kopuły zdobią XI-wieczny kompleks klasztorny św. Zofii, gdzie znajduje się wspaniały ikonostas, przywołujący na myśl przeszłość kulturalnego centrum Rusi Kijowskiej, jak i pierwszej na Rusi biblioteki. Kompleks został zamknięty przez policję w 1995 r. Przy końcu Wołomirskiej stara, kręta droga prowadzi do najstarszej dzielnicy Kijowa, zwanej Andriwski uzwis, gdzie znajdują się kafejki, uliczne kramy i galerie. Cerkiew Katedralna Świętego Andrzeja króluje dumnie nad ulicą, a jej historię można poznać w Muzeum Andriwski Uzwis. Spacer ulicą Pietra Sahajdacznoho zaprowadzi cię do kolejki linowej, którą można dojechać do górnego Kijowa za cenę biletu autobusowego.
Codzienne bazary przy Stadionie Republikańskim same w sobie stanowią ciekawe doświadczenie, nawet jeżeli nie zamierzasz tutaj nic kupować. Życie nocne koncentruje się w mrocznych parkach miasta, gdzie przedstawiciele młodego pokolenia spożywają wódkę Stoliczną, lub na Majdanie Nizależnosti, gdzie pośród oświetlonych fontann można posłuchać jazzu.

Paweł
Jestem miłośnikiem pieszych wypraw w góry; z racji ograniczonego budżetu głównie w te polskie ;-) Ale od czasu do czasu uda się coś odłożyć i wybrać w dalszą podróż (niekoniecznie w góry ;-) ).
Top