Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Litwa > Kłajpeda i Mierzeja Kurońska

Kłajpeda i Mierzeja Kurońska

Kłajpeda (Klaipeda)
Ten ruchliwy port przez wieki był obiektem pożądania Litwinów, a obce panowanie nie osłabiło ich wiary, że kiedyś posiądą go na własność. Teraz, kiedy ich marzenia spełniły się, dumni Litwini dodają miastu szyku, otwierając eleganckie bary i restauracje oraz wygodne i przytulne kafejki. Zanim udasz się na spoczynek, odwiedź teatr, który znajduje się w centrum Starego Miasta przy Teatro aikste. Zbudowany w 1857 r., zyskał sławę jako ulubiony teatr Wagnera, natomiast niechlubną sławą okrył go Hitler, który w 1939 r. z balkonu teatru wygłosił przemówienie, obwieszczające anschluss Kłajpedy do Trzeciej Rzeszy. Obecnie głównym problemem nękającym tę instytucję, jest jej renowacja. Po jej zakończeniu można będzie zarezerwować bilet. Przed budynkiem teatru stoi fontanna Simona Dacha, na której znajduje się symbol Kłajpedy, posąg Annchen von Tharau. Po trudach zwiedzania miasta dobrze jest wypocząć na plaży Smiltyne, na wąskim półwyspie położonym na wschód od miasta. Większość barów serwuje mocne litewskie piwo oraz solone, wędzone czy też suszone ryby na przekąskę.
Rzeka Dane dzieli miasto na dwie części: południową Sienamiestis, czyli Stare Miasto, i północną Naujamiestis, Nowe Miasto, podczas gdy laguna odcina Smiltyne, dzielnicę miasta leżącą na Mierzei Kurońskiej. Pociągi odchodzą z Priestocio g. 7 do Wilna (5 godz.), Kowna (7,5 godz.). Autobusy odchodzą z Butku Juzes 9, obsługują także Kowno (4 godz.), Nidę (2 godz.), Wilno (11 dziennie, 7,5 godz.). Promy często kursują do Smiltyne.

Mierzeja Kurońska
Szeroki na 3 km pas wysokich, białych wydm, pięknych dziewiczych plaż, okazałych sosen i brzozowych lasów to Mierzeja Kurońska, która sama w sobie wystarcza, aby odwiedzić Litwę. Jest to świat uroczych, maleńkich wiosek, które schroniły się pod cienistymi drzewami pośród piaszczystych brzegów. Spacerując po plaży, można zboczyć w lesie ścieżki i z 60-metrowych wydm rozkoszować się widokiem Bałtyku. Dostać się tutaj jest bardzo łatwo, wsiadając na kursujący często prom z Kłajpedy do Smiltyne lub wodolot pływający z Kowna do Nidy. Autobusy łączą Kłajpedę z południowymi punktami wybrzeża.
Nida. Jeżeli obserwując wschód słońca z wysokich, białych wydm, poczujesz unoszący się w powietrzu zapach wędzonej ryby, jest to nieomylny znak, że jesteś w Nidzie. Wszystkie drewniane domy, znajdujące się przy Naglim g., uznawane są zabytki historyczne. Jeżeli będziesz w północnej części miasta, idź dalej na północ i odbij trochę w prawo w Skruzdynes g., aby dojść do Domu Tomasza Manna pod nr 17. Pod żadnym pozorem nie można pominąć wędrujących wydm w Parnidis. Możesz wędrować, wspinając się na 60-metrowe wydmy, by podziwiać, krajobrazy przypominające pustynię. Życie nocne jest raczej nieciekawe.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top