Jesteś tutaj
Strona główna > Polska > Kraków: Szlaki w lesie Wolskim

Kraków: Szlaki w lesie Wolskim

Kompleks Lasu Wolskiego. Z punktu widzenia historycznego na kompleks leśny, popularnie zwanym Lasem Wolskim, składają się trzy skupiska leśne, zwane przez leśników uroczyskami.
Są to: uroczysko „Las Wolski”, zajmujące całą północną i środkową część omawianego obszaru; uroczysko „Las Bielański”, zwane inaczej uroczyskiem „Srebrna Góra”, leżące na południowo-zachodnim krańcu; niewielkie uroczysko „Przegorzały” – na południowo-wschodnim krańcu tego kompleksu leśnego. Wszystkie trzy uroczyska zostały połączone pod wspólnym zarządem miejskim w 1956 r.


Las Wolski jest olbrzymim, naturalnym, miejskim parkiem leśnym, o powierzchni 412 ha (ponad 4 km2), jakim nie może poszczycić się żadne inne miasto w Polsce. Leży on w całości na terenie Krakowa, na zachodniej połaci malowniczych wzgórz jurajskich, zwanych „Pasmem Sowińca”, o wysokości względnej przekraczającej miejscami 150 m poziom rynku krakowskiego. Nazwa „Pasmo Sowińca” pochodzi od najwyższego wzgórza (358 m n.p.m.), wznoszącego się tuż nad Chełmem w północnym rejonie Lasu Wolskiego. Pod względem geograficznym wzgórza te należą do „Bramy Krakowskiej, stanowiącej fragment Wyżyny Krakowskiej. Nieomal cały kompleks leśny znajduje się na terenie Woli Justowskiej. Tylko skrawek terenu, na którym położona jest pustelnia kamedułów i jego najbliższe okolice, należą do Bielan, a zaledwię 0,17 ha — do Przegorzał. Ogólna długość granic Lasu Wolskiego wynosi ponad 15 km.

Tagi: Kraków zabytki

Paweł
Jestem miłośnikiem pieszych wypraw w góry; z racji ograniczonego budżetu głównie w te polskie ;-) Ale od czasu do czasu uda się coś odłożyć i wybrać w dalszą podróż (niekoniecznie w góry ;-) ).
Top