Jesteś tutaj
Strona główna > Polska > Kraków: Szlaki w lesie Wolskim

Kraków: Szlaki w lesie Wolskim

Krajobaz Lasu Wolskiego. Na terenie Lasu Wolskiego występujątrzy znaczniejsze wzgórza: Sowiniec (358 m n.p.m.), od którego wzięło nazwę całe pasemko; Pustelnik (352 m n.p.m.) z ogrodem zoologicznym i Srebrną Górą (326 m n.p.m.), na której wznosi się pustelnia kamedułow. Najrozleglejsze jest wzgórze Pustelnik, którego cztery główne odgałęzienia przebiegają w różnych kierunkach przez środkową część Lasu i sięgają jego skraju. Charakterystyczną cechą tych wzgórz, a szczególnie Pustelnika, są płaskie wierzchowiny, które przeważnie bardzo stromymi krawędziami opadają ku otaczającym je dolinom: Rudawy od północy, i rowu wiślanego od południa. Krawędzie te pocięte są licznymi; głębokimi jarami krasowymi, lub też wyżłobionymi w lessie przez erozję. Jary pośiadają krótkie, strome, głębóko wcięte stoki i stanowią bardzo charakterystyczną cechę rzeźby omawianego terenu. Noszą one ciekawe lokalne, nazwy: Gomółczy Dół – opadający ku Bielanom, Mokry Dół – w kierunku Zakamycza, Zielony Dół – między Chełmem a Wolą Justowską, Wolski Dół (inaczej: Panieńskie Skały, Panie Skały, Przygrzeb, Wolskie Doły, Dolina Matki Boskiej) – o wylocie na zachodnim krańcu Woli Justowskiej, oraz Doły: Poniedziałkowy, Wroni i Wilczy – do drogiłącznikowej Przegorzały – Wola Justowska, a także Skowronków Dół, Nad Czopikiem, Kopaliny i Łupany Dół – skierowne do Przegorzał.


Z miejsc otwartych, z polan, z południowych stoków Srebrnej Góry (Bielany) i ze stoków Łysej Góry (w pobliżu kawiarenki „Baba Jaga”), rozpościerają się imponujące widoki, w zależności od punktu obserwacji – na północne, środkowe, lub południowe dzielnice Krakowa, na jurajską Wyżynę Krakowską Północną w rejonie Ojcowa, na Dolinę Wisły, Wzgórza Tynieckie z klasztorem benedktynów, na Pogórze Wielickie w pobliżu Mogilan, dalej na Beskidy z Babią Górą, a przy dobrej widoczności widać nawet grzebień szczytów tatrzańskich.

Paweł
Jestem miłośnikiem pieszych wypraw w góry; z racji ograniczonego budżetu głównie w te polskie ;-) Ale od czasu do czasu uda się coś odłożyć i wybrać w dalszą podróż (niekoniecznie w góry ;-) ).
Top