Jesteś tutaj
Strona główna > Polska > Kraków: Szlaki w lesie Wolskim

Kraków: Szlaki w lesie Wolskim

W Lesie Wolskim znajdują się trzy rezerwaty przyrody: „Skałki – Przegorzalskie”, „Panieńskie Skały” i rezerwat ścisły „Bielańskie Skałki”. Występują w nich rzadko spotykane zespoły roślin.
Historia Lasu Wolskiego. Do 1917 r. Las Wolski (bez Lasu Bielańskiego i Przegorzaiskiego) pozostawał w rękach prywatnyćh. Zachowała się dotąd mapa Lasu Wolskiego z 1824 r., z której wynika, że była w nim wówczas prowadzona racjonalna gospodarka leśna, polegająca na zrębach zupełnych, której, jednak później zaniechano. Las został nieomal całkowicie zniszczony w XIX w., głównie, wskutek rabunkowej gospodarki właściciela Woli, Kazimierza Kuczkowskiego, którego majątek został potem zlicytowany. W 1916 r. Las Wolski, zakupiła od spadkobierców Marcelego Czartoryskiego spółka i zamierzała go rozparcelować. Pragnąc uchronić Las od dalszego, a może nawet całkowitego zniszczenia, w rok później nabyła go Kasa Oszczędności miasta Krakowa, a następnie ofiarowała miastu. Władze miejskie postanowiły w Lesie Wolskim urządzić park ludowy i rezerwat przyrody. Na cel ten Kasa Oszczędności przeznaczyła 620 000 koron.


Dzięki niestrudzonej energii inżyniera leśnika Wincentego Wobra, ówczesnego kierownika zarządu Lasu, oraz przy pomocy specjalnie w tym celu zaproszonego z akademii wiedeńskiej prof. Teodora Miklitza, stworzono i wprowadzono w życie plan zagospodarowania Lasu Wolskiego. Z części położonej bliżej miasta utworzono naturalny park leśny, wyposażony w liczne ścieżki i alejki spacerowe, nazwane chodnikami i urozmaicony kilkoma polanami.

Paweł
Jestem miłośnikiem pieszych wypraw w góry; z racji ograniczonego budżetu głównie w te polskie ;-) Ale od czasu do czasu uda się coś odłożyć i wybrać w dalszą podróż (niekoniecznie w góry ;-) ).
Top