Jesteś tutaj
Strona główna > Polska > Kraków: Szlaki w lesie Wolskim

Kraków: Szlaki w lesie Wolskim

Uroczysko Przegorzały. W 1956 r. miasto przejęło uroczysko „Przegorzały” o powierzchni 11 ha, leżące na malowniczej Przegorzalskiej Skale, stanowiącej odnogę wzgórza Pustelnik. Łącznie z niewielkimi nowonabytymi terenami obszar Lasu Wolskiego zwiększył się do 351 ha.


Las Bielański obejmuje południowo-zachodnią częć całego kompleksu Lasu Wolskiego i zaledwie 15% jego obszaru.
Jego historia toczyła się jednak odmiennymi kolejami. Od XII w. dobra bielańskie posiadał klasztor norbertański z pobliskiego Zwierzyńca. Na przełomie XVI i XVII w. Bielanami władał Sebastian Lubomirski, który część ich ofiarował marszałkowi wielkiemu koronnemu, Mikołajowi Wolskiemu, a ten z kolei – kamedułom. W latach 20-tych XIX w. uległa wycięciu stara dąbrowa w zachodniej części Lasu Bięlańskiego w celu pokrycia podatków na utrzymanie wojska polskiego.
Po II wojnie światowej Las Bielański został upaństwowiony. Kamedułom pozostawiono tylko około 10 ha lasu w obrębie murów oraz położońy poniżej teren o obszarze 3,70 ha, który od kilku pokoleń stanowił tradycyjne miejsce odpustowe.

Paweł
Jestem miłośnikiem pieszych wypraw w góry; z racji ograniczonego budżetu głównie w te polskie ;-) Ale od czasu do czasu uda się coś odłożyć i wybrać w dalszą podróż (niekoniecznie w góry ;-) ).
Top