Jesteś tutaj
Strona główna > Polska > Kraków: Szlaki w lesie Wolskim

Kraków: Szlaki w lesie Wolskim

Zagospodarowanie wypoczynkowe Lasu Wolskiego pochodzi w zasadziez okresu międzywojennego, a szczególnie z przełomu lat 20-tych, kiedy wcielono w życie plan zagospodarowania uroczyska „Las Wolski” jako parku ludowego. Uroczyska „Przegorzały” i „Las Bielański” pozostawały poza zasięgiem oddziaływania władz miejskich i nie zostały wówczas udostępnione szerszemu ogółowi. Na terenie Lasu Wolskiego znajduje się około 40 km uporządkowanych ścieżek i alejek spacerowych, zwanych chodnikami.
Celom rekreacyjnym służą trzy polany krajobrazowe, a to: Polana Wincentego Wobra z okrągłą altanką, Polana Juliusza Lea z restauracją „Pawilon” i parkingiem oraz Polana pod Dębiną, zwana też Polaną pod Klasztorem koło pustelni kamedułów. Oprócz restauracji „Pawilon” w rejonie Lasu Wolskiego znajdują się jeszcze: kawiarenka „Baba Jaga” przy ul. Leśnej, kawiarnia „Sowiniec” i bar-kawiarnia przy al. Panieńskich Skał. W okresie wzmożonego ruchu wycieczkowego obok wejścia do ogrodu zoologicznego uruchamia się jeszcze kioski spożywcze i pawilon gastronomiczny na wolnym powietrzu.


Węzeł szlaków spacerowych w Lesie Wolskim. W 1964 r. ówczesny Krakowski Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki w Krakowie, a przede wszystkim jego wiceprzewodniczący, Mieczysław Wróbel, przy współpracy z PTTK podjął inicjatywę wyznakowania najważniejszych tras wycieczkowych po Lesie Wolskim. Wiosną tego samego roku Krakowski Klub Kolarski PTTK przeprowadził prace znakarskie. Szlaki są krótkie, spacerowe, prowadzą od przystanków autobusowych, położonych w pobliżu Lasu Wolskiego, ścieżkami i alejkami mniej uczęszczanymi – do wnętrza Lasu, przeważnie do ogrodu zoologicznego (ZOO) oraz do innych interesujących miejsc. Są to następujące szlaki: żółty Belwederski, czarny Łupanego Dołu, niebieski Pustelnika, czerwony Leśny, niebieski Sowińca i czarny Baby Jagi. Do węzła szlaków spacerowych w Lesie Wolskim należą też szlaki, które tylko przebiegają „przez Las, ale ich początek i zakończenie znajdują się daleko poza nim: zielony Dwóch Kopców i żółty Bielański.

Paweł
Jestem miłośnikiem pieszych wypraw w góry; z racji ograniczonego budżetu głównie w te polskie ;-) Ale od czasu do czasu uda się coś odłożyć i wybrać w dalszą podróż (niekoniecznie w góry ;-) ).
Top