Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Litwa

Litwa

Nazwa Litwa nie kojarzy się nam ze słowem imperium, a jednak kraj ten był niegdyś wielkim mocarstwem Europy Wschodniej. Wielkie Księstwo Litewskie obejmowało Białoruś, zachodnią Ukrainę i tereny obecnej Litwy, posiadając olbrzymie wpływy w całym regionie w okresie od XIV-XVI w.
Dzisiejsza Litwa, kraj liczący 3,5 mln mieszkańców, usiłuje przyjąć nowy kurs polityczny i gospodarczy, aby wypełnić pustkę powstałą po upadku Związku Radzieckiego.
Zwiedzający ten kraj turyści będą zapewne mile zaskoczeni urozmaiconym krajobrazem i występującymi tu licznie zabytkami. Wilno jest jednym z najatrakcyjniejszych miast w rejonie Bałtyku. Jego urok podkreślają parki, przytulne kafejki i niska, nietuzinkowa zabudowa. Ruiny średniowiecznych zamków i fortyfikacji stoją niczym niemi świadkowie pełnej chwały przeszłości Litwy. Niedaleko stąd leżą nowoczesne i ciekawe miasta: Kowno (Kaunas) i Kłajpeda (Klaipda). Najlepsze plaże nad Bałtykiem oczekują na turystów w Połądze (Falanga), gdzie znajduje się również przepiękny ogród botaniczny i źródła wód mineralnych, posiadających właściwości lecznicze. Mierzeja Kurońska oferuje nasłonecznione tereny i inne przyjemności, łącznie z urzekającymi widokami białych, piaszczystych wydm, otoczonych ciemnymi lasami.

DOJAZD I KOMUNIKACJA
Pociągi na Litwę są powolne, hałaśliwe i często bywa w nich tłoczno. Przez Litwę przebiegają dwie główne linie kolejowe: jedna biegnie z północy na południe — z Łotwy do Polski przez Szawle (Siauliai) i Kowno (Kaunas), druga biegnie ze wschodu na zachód — z Białorusi przez Wilno i Kowno do Kaliningradu; jest też linia boczna z Wilna przez Szawle do Kłajpedy. Nieco szybsze, ale też i nieco bardziej kosztowne autobusy kursują pomiędzy wszystkim miastami na Litwie.
Do Kłajpedy, Kowna i Wilna można dostać się pociągiem lub autobusem z Białorusi, Estonii, Polski i Rosji. Główna linia kolejowa z Białegostoku do Wilna przebiega przez Białoruś, na granicy polsko-białoruskiej trzeba więc wykupić specjalne vouchery. Promy łączą Kłajpedę z Gdańskiem, a także ze Szwecją i Niemcami. Na trasie Warszawa — Wilno samoloty LOT-u oraz Litewskich Linii Lotniczych odbywają około 10 rejsów tygodniowo.

Litwa

PRZYDATNE INFORMACJE
Litinterp, sieć instytucji zajmujących się tłumaczeniami, przejęła także funkcje państwowych biur podróży. Zajmują się one rezerwacją kwater w prywatnych domach i służą informacjami odnośnie poszczególnych miast. Istnieje bardzo użyteczny przewodnik dla trzech litewskich miast. Vilnius in your pocket, starannie aktualizowany co dwa miesiące, dostępny na stoiskach z gazetami, jest prawdziwym bestsellerem. Podobnie rzecz ma się z przewodnikami: Kaunas in your pocket o raz Klaipda in your pocket. Dzień Niepodległości Litwy wypada 16 lutego. Inne święta to Dzień Swiętego Kazimierza — 4 marca, Sobótka (Rasos) — 23 czerwca, święto, kiedy pije się dużo piwa, tańczy się i śpiewa ludowe pieśni. Następnego dnia obchodzi się Dzień Świętego Jana. Z kolei upamiętnienie koronacji pierwszego litewskiego króla Mendoga (Mindaugasa) wypada 6 lipca. Uroczyste obchody tego święta odbywają się w Kownie i koniecznie trzeba je zobaczyć.

Noclegi i gastronomia
Warto skorzystać z usług jednego z ośmiu Litewskich Schronisk Młodzieżowych (LJNN/HI). Formalnie wymagane jest członkostwo HI, ale karta sympatyka LJNN wystarcza. Koniecznie należy zabrać egzemplarz Hostel Guide, podręcznej książeczki zawierającej mapy i informacje dotyczące wypożyczenia roweru czy samochodu oraz rezerwacji noclegów z wyprzedzeniem.

Kuchnia litewska oparła się szczęśliwie wpływom sowieckiej gastronomii i dzisiaj w każdej restauracji spotkasz dowody na istnienie niepowtarzalnego litewskiego stylu przyrządzania potraw. Cepelinai to ciężkie kule lepione z ziemniaków, nadziewane mięsem, serem i grzybami, najbardziej rozpowszechnione w zachodniej Litwie. Saltibarsciai to z kolei zupa z buraków i ogórków, przypominająca chłodnik litewski popularny we wschodniej części kraju. Piwo jest tu całkiem znośne. Chociaż trudno wskazać jakiś wyróżniający się gatunek rodzimej produkcji, to kalnapilis ekstra należy zapewne do najlepszych.

Na Litwie bardzo trudno jest zdobyć gazety wydawane w Polsce, ale Polonia litewska wydaje kilka tytułów w języku polskim, m.in. Kurier Wileński, Znad Wilii, Słowo Wileńskie. Z polskich programów telewizyjnych na Litwie nadawana jest tylko Polonia, w radiu natomiast posłuchać można stacji Polonii litewskiej — Znad Wilii. Najważniejszą polską organizacją jest Związek Polaków na Litwie. Litwini szczycą się tym, że ich język ojczysty należy do najbardziej archaicznych w grupie języków indoeuropejskich i tylko jednym z dwóch, jakie przetrwały do naszych czasów z grupy języków bałtyckich (tym drugim jest łotewski). Prawie wszyscy Litwini mówią po rosyjsku, ale twoje wysiłki zmierzające do wykorzystania nabytej w szkole znajomości języka rosyjskiego będą na pewno lepiej przyjęte po wcześniejszych próbach nawiązania rozmowy w języku angielskim lub niemieckim.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top