Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Portugalia > Lizbona

Lizbona

Choć problemy cywilizacyjne, takie jak zanieczyszczenie powietrza, ruch samochodowy, nie ominęły Lizbony, zdołała ona zachować sporo ze swej dawnej świetności. Na obraz Lizbony składa się zarówno jej spokojna wielkomiejskość jak i elementy tradycji. Miasto nieustannie odnawia swe piękne zabytki szczególnie dbając o zachowanie czarno—białego bruku chodników, pastelowych kolorów fasad budowli i kocich łbów na pochodzących jeszcze ze średniowiecza uliczkach nierzadko wąskich zaledwie na wyciągnięcie ramienia.

Lizbona ciekawe miejsca
Lizbona ciekawe miejsca

ORIENTACJA I INFORMACJE PRAKTYCZNE
Baixa, czyli Dolne Miasto, to śródmieście Lizbony i zarazem stara dzielnica biznesu. Plątanina jej wąskich uliczek rozpoczyna się na Rossio, głównym placu składającym się z przylegających do siebie Praca Dom Pedro IV i Praca da Figueira, a kończy się na Praca do Comercio w pobliżu Tagu. Ruchliwy Praca dos Restauradores znajduje się zaraz na północ od Rossio Ascensor de Santa Justa elegancki zabytkowy wyciąg łączy Baixa z Chiado – ekskluzywną dzielnicą handlową. Na zachód od Rua da Misericordia rozciąga się Baarro Alto (Górna Dzielnica) zatłoczona dzielnica robotnicza pełna wąskich uliczek, egzotycznych parków i barokowych kościołów. Na wschodzie znajduje się Alfama, słynna średniowieczna dzielnica Lizbony, gdzie maleńkie, biało tynkowane domki zapełniają labirynt wąskich uliczek i schodów u stóp Castelo de So Jorgeo. Starą i nową dzielnicę biznesu łączy ocieniona drzewami Avenida da Libertade wspinająca się na wzgórza z Pr. Restauradores Belem (Betlejem) ongiś samodzielna osada, położona około 6 km od Praca do Comercio, to obszar pełen muzeów i pałaców.

Tagi: Warszawa Lizbona, Lizbona na 4 dni, Lizbona na 5 dni

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top