Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Portugalia > Lizbona

Lizbona

LIZBONA ZWIEDZANIE
Zbudowane głównie w XVIII w. centrum Lizbony odsłania dziś także swoje nowocześniejsze i bardziej skomplikowane oblicze. Głównym ośrodkiem życia jest Rossio. Na miejscu dawnego Pałacu Inkwizycji stoi obecnie Teatro Nacional. Po trzęsieniu ziemi w 1755 r. Marques do Pombal zlecił budowę Baixa, układu ulic na południe od Rossio, który miał ułatwić komunikację pomiędzy Centrum miasta i rzeką. Zamknięta dla samochodów Rua Augusta to ulica ekskluzywnych sklepów specjalizujących się w sprzedaży futer, galanterii skórzanej i perfum. Przez łuk triumfalny prowadzi ona do Praca do Comercio.


Obelisk i brązowa statua Ducha Niepodległości na znajdującym się na północ od Rossio Praca dos Restauradores upamiętniają odzyskanie niepodległosci przez Portugalię w roku 1640 po okresie panowania hiszpanskiego. Tu zaczyna się Avenida da Liberdade, najpiękniejszy bulwar miasta. Mieszczące się w przedziwnej „gotyckiej” wieży (zaprojektowanej przez Eiffla) Acensor de Santa Justa łączy Baixa z Chiado. Przy R. da Misericordia znajduje się Igreja de So Roque, znany dzięki Capela de So Joo Baptista, kaplicy bogato zdobionej kamieniami i metalami szlachetńymi(czwarta po lewej stronie), której wzniesienie spowodowało rozruchy w 1747r. Trzy statki przywioźły w częściach tę wybudowaną w Rzymie kaplicę z agatu, lapis lazuli i verde antica.
Półgodzinny spacer przez Av. Infante Santo i dziesięciominutowa przechadzka na lewo z Calcada da Pampulha wiedzie do Museu Nacional de Arte Antiga, mieszczącego obszerną kolekcję malarstwa europejskiego od gotyckich prymitywów po XVIII-wieczne arcydzieła francuskie.

Tagi: Lizbona wycieczka, Lizbona przewodnik, Loty do Lizbony

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top