Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Portugalia > Lizbona

Lizbona

Dzielnica Alfama – pierwotnie osada wizygocka, a następnie siedziba arystokracji mauretańskiej – jest popularnym hałaśliwym miejscem od czasu gdy Lizbonę zdobyły ponownie wojska chrzescsjanskie. Przy Rua de Sao Pedro, głównym targu rybnym w miescie znajduje się Igreja de Sao Miguel (1812 r) koscioł uważany za najpiękniejszy w Lizbonie. Ołtarz jego posiada rokokowe złocenia, sklepienie natomiast zostało wykonane z brazylijskiego drewna jaaranda. Na życzenie zwiedzających zakrystian zapala lampy. Pomiędzy Alfama i Baixa położona jest Mouraria (Dzielnica Mauretańska), nazwana tak po tym, jak Don Alfonso Henriques i jego krzyżowcy pokonali Maurów w 1147 r. Ze wzgórza, odległego zaledwie o kilka przecznic od katedry, spogląda na Lizbonę odrestaurowany Castelo de Sao Jorge. Wybudowany w V w przez Wizygotów zamek ten był główną siedzibą rodziny królewskiej od XIV do XVI W. Ogrody zamkowe usytuowane na smaganej wiatrami ocienionej drzewami oliwnymi esplanadzie są siedzibą zabawnie wyglądających pawi albinosów.


Belem położone jest ok 6 km na zachód od Praca do Comercio. Dojazd tramwajem z Pr. do Comercio lub pociągiem z Estao Cais do Sodre. Aby dostać się do miasta, wystarczy po wyjściu ze stacji przejść przez ulicę. Wznoszący się nąd brzegiem Tagu, skryty za starannie strzyżonym ogrodem Mosteiro dos Jerónimos uważany jest za najwspanialszy zabytek portugalskiego Wieku Odkryć.
Na północnym brzegu Tagu wznosi się Torre de Belem wybudowana jako baszta obronna, strzegąca stolicy Portugalii od strony morza (20 min spacerkiem z klasztoru, wzdłuż torów kolejowych). Wieńczące ją szesciokątne wieżyczki wzorowane na architekturze hinduskiej, oraz weneckie okna i balkony stanowią doskonały przykład zgrabnego eklektyzmu stylu manuelińskiego.

ROZRYWKI
Mówiąc o kulturze portugalskiej nie sposób nie wspomnieć o fado, melancholijnym zawodzeniu wyrazającym saudade – dośc enigmatyczne typowo portugalskie uczucie nostalgii i tęsknoty. Wykonywane przez fadistas opowieści o utraconej miłości i minionej chwale stanowią portugalski odpowiednik bluesa. Wiele klubów fado znajduje się w Bairo Alto w okolicach R. Misencordia, w szczególności przy bocznych uliczkach rozchodzących się wokół Museu de Sao Roque. Jeśli ktoś ma ochotę poczuć się jakby wbito mu sztylet w serce powinien odwiedzic Sr Vinho, R. Meio a Lapa 18 w pobliskiej Madregoa.
Poszukiwaczy bardziej żywiołowej rozrywki nie powinien zniechęcic popołudniowy bezruch: prawdziwe życie zaczyna się tu dopiero po połnocy. Nocne lokale skupiają się wokół Rua Diario das Noticias w Bairro Alto. VI to miesiąc feiras populares – zabaw nocnych na wolnym powietrzu cechujących się obfitoscią jedzenia, picia i tańcow przy muzyce na żywo. Jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w którym odbywają się takie imprezy, jest Oreal przy Campo das Cebolas, w sąsiedztwie nabrzeza w Alfama.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top