Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Portugalia > Lizbona

Lizbona

SINTRA, ESTORIL I CASCAIS
Odkąd Lord Byron wyraził w poemacie Wędrówki Childe Harolda uwielbienie dla Sintry, stała się ona obowiązkowym punktem Wielkich Wędrówek XIX—wiecznych angielskich arystokratów. Mimo iż owa popularność uczyniła miasto nieco zbyt dum­nym, Sintra zachowała bajkową atmosferę i stanowi znakomity cel jednodniowej wycieczki z Lizbony. Pomiędzy stacją kolejową a centrum miasta usytuowany jest bajeczny ratusz, a zza niego widać już stożkowate kominy Pao Real (Paidcio Nacional). Pałac wraz z ogrodami stanowił niegdyś letnią rezydencję sułtanów i ich haremów. Rekonkwista jednak zrównała go niemal z ziemią, na jego miejscu wzniesiono budowlę gotycko-manuelińską. Wewnątrz znajduje się Sala dos Cisnes – sala bankietowa, której sufit ozdobiono 27 podobiznami łabędzi w różnych pozach. Trzykilometrową krętą drogę ku Pahcio da Pena najlepiej pokonać autostopem lub taksówką. Olbrzymi pałac został zbudowany w latach 40. XIX w. przez Ferdynanda, niemieckiego księcia, małżonka ówczesnej królowej, na miejscu dawnego klasztoru hieronimitów. Wyrazem tęsknoty księcia za ojczyzną było zatrudnienie mało znanego niemieckiego architekta. Z nieprawdopodobnego rezultatu jaki osiągnął mógłby być dumny nawet król Ludwik. Bawarski zamek zwieńczony, został arabskimi minaretami, gotyckimi wieżyczkami i renesansową kopułą.


Położone pół godziny na zachód od Lizbony Estoril i Cascais zyskały sobie wprawdzie opinię kurortów dla bogaczy, ale nie powinno to odstraszać od spędzenia dnia na tutejszych plażach. Owszem, obfitość luksusowych hoteli i restauracji może kłuć w oczy, ale całość jest na luzie, bez pretensji. Pociągi do Estoril odjeżdżają z lizbońskiego dworca Cais do Sodre. Pomiędzy Sintra i Estoril kursują autobusy. Autobusy Rodoviaria z Sintra do Cascais odjeżdżają z Av. Dr. Miguel Bombarda, naprzeciwko dworca kolejowego.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top