Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Białoruś > Mińsk, Brześć i Grodno

Mińsk, Brześć i Grodno

Mińsk
Mińsk warto zobaczyć przede wszystkim z powodu widocznej na każdym kroku sowietyzacji. Posąg Lenina stoi niewzruszenie na Placu Wolności. Nadal istnieją ulice Armii Czerwonej, Komunizmu czy twórcy KGB, Feliksa Dzierżyńskiego. Chociaż słaby duch kapitalizmu krąży gdzieniegdzie po mieście, na przykład pod postacią przybywających w coraz większym tempie restauracji, kawiarni czy nocnych klubów, oferujących rozrywkę zarówno oczekującym na połączenie kolejowe z Rosją, jaki tym, którzy w drodze na Wschód celowo zrobili tu sobie kilka dni postoju, aby bliżej poznać ten kraj.
Zrekonstruowane Stare Miasto na północnym brzegu rzeki Swisłoczy jest ciekawym miejscem na odbycie popołudniowej przechadzki. Aby poczuć atmosferę przedwojennego Mińska, należy przejść się na pr. Maszerawa, minąć Planetę i iść w dół wzgórza, z tyłu radzieckiego pomnika wojennego. Na placu Swobody, na wschód od przystanku metra Niamiha, ogromne wrażenie robi świeżo odrestaurowana Prawosławna Cerkiew Katedralna i klasztor Bernardynów. W Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej można obejrzeć mapy, dokumenty, czołgi, broń i salę poświęconą Holokaustowi. Narodowe Muzeum Kultury i Historii, wuł. K. Marksa 12, prezentuje dorobek kultury białoruskiej.
W Mińsku znajdują się dwa dworce autobusowe. Dworzec Centralny, wuł. Babruskaja, na wschód od dworca kolejowego, obsługuje Wilno, Warszawę, i miasta zachodnie. Dworzec Wschodni znajduje się prawie 9 km od centrum przy wuł. Wanejewa 34 i obsługuje trasy na terenie Białorusi.

Grodno
Grodno

Brześć i Grodno
Brześć oddany został Niemcom na mocy brzeskiego traktatu pokojowego w roku 1918, ale dzisiaj nosi na sobie piętno radzieckiej gospodarki planowej. Masywne mury z cegły, fosy i umocnienia twierdzy brzeskiej, przetrwały podczas II wojny światowej miesięczne niemieckie oblężenie. Obecnie można zobaczyć pozostałości po fortecy i zwiedzić dwa muzea. Dworzec kolejowy, na północ od wuł. Ardzhanikidze, posiada połączenia z Pragą (18 godz.), Warszawą (2,5 godz.), Mińskiem (7 godz.) i wieloma innymi miastami. Dworzec autobusowy na rogu ulicy Kujbyszawa i ulicy Mickiewicza, obsługuje Grodno (7,5 godz.) i Warszawę (6 godz.).

Grodno W Grodnie piękne kościoły katolickie dominują nad krętymi ulicami i barokowymi budowlami. Jednym z najciekawszych, do którego warto zajrzeć, jest kościół farny (cl)apnoił, co na Białorusi oznacza rzymsko-katolicki, na rogu ulic Marksa i Krupskiej. Pociemniałe i podniszczone mury kryją w swych wnętrzach złote kandelabry, rozsiewające wokół blask, w świetle którego obejrzeć można malowidła i ciekawe rzeźby ołtarza.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top