Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Na południe od Dunaju

Na południe od Dunaju

KALOCSA – położona niemal nad samym Dunajem jest niewątpliwie jednym z naciekawszych miasteczek regionu. Kalocsa swą sławę zawdzięcza głównie papryce i kwiatom. Papryka jest uprawiana na wielką skalę przemysłową, kwiaty zaś — to główny motyw zdobniczy tutejszych strojów ludowych. Miasto przekroczyło 20 tys. mieszkańców, z których część uprawia „paprykowe pola”, reszta zaś pracuje w fabryce, gdzie po wysuszeniu przerabia się „czerwone węgierskie złoto”.
Kwieciste haftowane stroje świąteczne tutejszych kobiet należą do najpiękniejszych w kraju. Obecnie około tysiąca artystek ludowych wykonuje słynne hafty na eksport, a powtarzający się na spódnicach, bluzkach czy swetrach barwny wzór to nic innego, jak stylizowane kwiaty i owoce papryki. W obrębie spółdzielni hafciarskiej przy ul. Tompa Mihśly 7 znajduje się stary drewniany dom wiejski, traktowany jako skansen. Wewnątrz kolekcja ludowych mebli, ściany pokryte są barwnymi malowidłami, wykonanymi rękami starych wieśniaczek. Tam też obejrzeć można wspaniałą kolekcję haftów.


PECS – jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miast na Węgrzech, otoczone jest zewsząd winnicami, liczące sobie 2 tys. lat, leży u stóp gór Mecsek. Dzięki łagodnemu klimatowi, wąskim krętym uliczkom, licznym placykom i kościołom, upodabnia się do jednego z miast śródziemnomorskich. W czasach rzymskich znane było pod nazwą Sopianae. To tutaj po raz pierwszy zaczęto uprawiać winną latorośl. Za czasów Stefana I, Pecs stało się ośrodkiem kulturalnym średniowiecznych Węgier. Pierwszy uniwersytet na Węgrzech, a piąty w Europie został założony w Pecs (1367 r.).

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top