Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Na południe od Dunaju

Na południe od Dunaju

Z okresów okupacji tureckiej pozostały miastu cenne zabytki: 2 meczety — Jako vali Hanan Dzami, jeden z największych wówczas w Europie, z dwunastopiętrowym minaretem, na którego szczycie błyszczy półksiężyc oraz meczet Ghazi Kasima i kilka charakterystycznych dla architektury orientalnej budynków.
Turcy przerobili na meczet romańską katedrę o czterech szpiczasto zakończnych wieżach, dziś przywróconą do swej pierwotnej postaci. W katedrze należy zwiedzić świetnie zachowane katakumby z okresu pierwszych chrześcijan.
Miasto liczy dziś ponad 145 tys. mieszkańców. Nowoczesne dzielnice mieszkaniowe silnie kontrastują z bogatym w zabytki centrum. Pecs posiada dwa uniwersytety i dwie wyższe uczelnie, muzeum archeologiczne Janus Pannonius, teatr i jest siedzibą zespołu baletu — pantomimy „Sopianae”. Pecs szczyci się starą i sławną fabryką porcelany (dawna Manufaktura Zsolnay).


W górach Mecsek, chętnie odwiedzanych przez turystów występują głębokie pokłady węgla kamiennego. W okolicach Pecs znajduje się stacja balneologiczna Harkanyfurdo zwana „Mekką reumatyków”, jej radioaktywne wody o temperaturze do 62°C przewyższają nawet renomowane uzdrowiska wiedeńskie.
Łączna długość szlaków turystycznych wiodących przez te góry wynosi około 500 km. Są tam schroniska i wieże widokowe. Na uwagę zasługują też podziemne potoki i jaskinie, z których najdłuższa, udostępniona turystom, ma prawie 500 m długości.

MOHACZ (Mohacs) — miasteczko znane z historii, było miejscem klęski; jaką w roku 1526 poniosły wojska węgierskie w bitwie z Turkami. Bitwa ta miała katastrofalne skutki dla Węgier: wojska tureckie zalały kraj i większa część terytorium Węgier znalazła się w niewoli, trwającej 150 lat. Dziś słynie Mohacz z karnawałowych tradycji przebierańców zwanych „busojaras”. Drewniane maski przebierańców są niezwykle urozmaicone, często przyozdabia się je potężnymi rogami i dzwonkami. W strojach dominują owcze futra.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top