Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Francja > Normandia

Normandia

Normandia, kraina inspirująca impresjonistów i generałów to dająca obifte plony ziemia delikatnie pofałdowanych pól, niewielkich wsi rybackich i unoszących się w powietrzu katedr. W IX wieku obszar ten podbili Wikingowie, zaś miejsce w podręcznikach historii zapewniły mu dwie inwazje: jedna z roku 1066, kiedy to Wilhelm Zdobywca podbił Anglię, druga to D Day – 6 VI 1944, kiedy to alianci wylądowali na normandzkich wybrzeżach, rozpoczynając wyzwalanie Francji.
Normandia ma wielki udział w krajowej produkcji spożywczej. Tu właśnie powstaje kremowy ser camembert o charakterystycznym silnym smaku (jeść należy tylko ser dojrzały, to znaczy bardzo miękki w środku). Tu też podaje się tripes r la normandaise (wytwarzane z jelit wołowych), których konsumpcja wymaga wielkiej wytrzymałości jelit konsumenta. Tu wreszcie produkuje się znakomite napoje alkoholowe ze sfermentowanego soku jabłkowego: cidre, który może być zarówno słodki (doux) jak i wytrawny (brut), oraz o wiele mocniejszy Calvados – dojrzewające przez kilka lat jabłkowe brandy, które powala już samym swym aromatem.

Normandia - Hawr
Normandia – Hawr

WYBRZEŻE NORMANDII
Diepe, jeden z największych portów pasażerskich w Europie, przyciąga tłumy spragnionych słońca Bretonów na swą długą, kamienistą plażę osłanianą z jednej strony przez skały, a z drugiej strony ograniczaną przez port.
Fecamp słynie ze swego masywnego Abbatiale de la Trinite, którego nawa ma 127 m długości, czyli tyle samo ile nawa paryskiej katedry Notre-Dame. Przechowywana w świątyni relikwia Prkieux Sang – kawałek pnia drzewa figowego, wewnątrz którego ma znajdować się kilka kropel krwi Chrystusa – została według legendy wyrzucona na brzeg w VI w. Inny cenny płyn związany z tym miastem (destylowany z 27 roślin i ziół przez tutejszych mnichów) produkowany jest w Palais Benedictine, 110, rue Alexandre Le Grand.
Hawr łączy Francję z Rosslare i Cork w Irlandii i Portsmouth w Anglii. P&O European Ferries av. Lucien Corbeaux, kursują do Portsmouth przez cały rok. Irish Ferries, quai de Southampton, kursują na zmianę do Rosslare i Cork. Należy unikać samotnych spacerów po mieście, zwłaszcza w okolicy dworca i portu.

Tagi: Normandia wycieczka, Normandia atrakcje, Normandia zabytki

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top