Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Wielka Brytania > Oxford

Oxford

ZWIEDZANIE I ROZRYWKI
Zwiedzanie uniwersytetu w Oxfordzie, założonego w 1167 r., najlepiej rozpocząć od college’u Christ Church słynącego z dziedzińca i najwybitniejszych ale i najnieznośniejszych studentów. W galerii obrazów wiszą dzieła włoskich prymitywistów i malarzy holenderskich. W Merton College, nie opodal Merton St., na uwagę zasługuje piękny ogród oraz XIV-wieczna biblioteka wśród zabytków, której znajduje się pierwsza drukowana Biblia walijska. Za najpiękniejszy uważany jest Magdalen College, którego patronem jest studiujący tu niegdyś Oscar Wilde. New College uważany jest z kolei za jeden z najbardziej prestiżowych w Oxfordzie.


Catte St. prowadzi do Bodleian Library, głównej oksfordzkiej biblioteki i czytelni, z której 6—milionowego księgozbioru można korzystać wyłącznie na miejscu. Po drugiej stronie Broad St. można za to pobuszować do woli w sławnej księgarni Blackwell’s. W naśladującym rzymskie wzory Sheldonian Theatre obok biblioteki odbywają się ceremonie wręczania dyplomów. Ashmolean Musem, Beaumont St., było pierwszym brytyjskim muzeum, które otwarte zostało dla szerokiej publiczności; szczyci się ono wybitną kolekcją sztuki europejskiej. Zdecydowanie najbardziej „rozrywkową” dzielnicą Oxfordu jest Cowley Road koło ronda Magdalen Bridge – wylęgarnia przeróżnych subkultur, pełna lewicowych księgarni, sklepów ze starzyzną i narodowych knajpek.
Sztuką szczególnie cenioną w Oxfordzie jest muzyka. Koncerty odbywają sie w budynkach college’ów oraz w Holywell Musie Rooms. W Jericho Tavern na rogu Walton i Jericho St. grywają zespoły rockowe i jazzowe. Ulubioną rozrywką jest natomiast pływanie łodziami (punts) po Tamizie (zwane tu Isis) lub rzece Cherwell. Na początku maja uniwersytet świętuje May Day, a pod koniec maja odbywają się regaty zwane Eights Week.
Pubów jest w Oxfordzie wyraźnie więcej niż college’ów i wielu uważa je za główną atrakcję tego miasta. Nieodzownym przewodnikiem po tym gąszczu jest Good Pubs of Oxford. Polecamy Turf Tavern, 4 Bath Pl., obok ruin murów miejskich, ze stolikami na zewnątrz i dużym wyborem piw, nalewek, jabłeczników i wiejskich win. W The Bear, Alfred St. wszystkie płaskie powierzchnie z wyjątkiem podłogi pokrywa 5000 krawatów należących niegdyś do najinteligentniejszych i najbardziej zarozumiałych synów Anglii. W Head on the River, Folly Bridge, można natomiast usiąść na tarasie i godzinami patrzeć na przepływającą leniwie Tamizę.

OKOLICE OXFORDU
Ozdobą największej (a także jednej z najpiękniejszych) prywatnych posiadłości w Anglii, Blenheim Palace, są tereny spacerowe zaprojektowane przez Capability Browna, jezioro i fantastyczny ogród. To tutaj przyszedł na świat Churchill; poród miał miejsce w gabinecie, w trakcie przyjęcia, na które przybyła matka późniejszego palacza cygar i premiera. Blenheim znajduje się w Woodstoek, 13 km na północ od Oxfordu przy szosie A34; autobusy Thames Transit odjeżdżają ze stanowiska 2 na oksfordzkim dworcu. Do Blenheim można też dojechać codziennie autobusem Spires and Shires z Broad St. i dworca kolejowego. Przez pewien czas mieszkał tu Geoffrey Chaucer, a obok pobliskiego kościółka Bladon spoczywa Winston Churchill.

Tagi: Oxford ciekawe miejsca, Oxford zabytki

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top