Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Grecja > Peloponez

Peloponez

Mykeny i Epidauros. Czołowe miasto Grecji od 1600 do 1100 r.p.n.e., rządzone niegdyś przez Agamemnona, wodza sił greckich podczas Wojny Trojańskiej. Szczegóły można znaleźć w Iliadzie Homera i w Agamemnonie Ajschylosa. Większość znalezionych przez Schlimana skarbów, znajduje się w Atenach, ale Lwia Brama i Skarb Atreusza należą do największych odkryć archeologicznych w historii.
Jeżeli to możliwe Epidauros należy zwiedzać w piątkowy lub sobotni wieczór, od końca czerwca do połowy sierpnia, kiedy to Grecki Teatr Narodowy i gościnne zespoły teatralne wystawiają sztuki z klasycznego repertuaru (po grecku). Teatr zbudowany został w IV w. p.n.e. i robi ogromne wrażenie. Henry Miller napisał, że słyszy się tam bijące serce świata. Jeżeli nawet nie doświadczysz tak metafizycznych przeżyć wyjdź na samą górę i jeśli ktoś upuści drachmę na scenie na dole usłyszysz na pewno brzęk spadającej monety. W pobliżu teatru znajduje się muzeum, w którym obejrzeć można rzeźby ze świątyni Asklepiosa i Artemidy oraz imponującą kolekcję kolumn korynckich.

Patras
Trzecie co do wielkości miasto w kraju, służy jako centrum komunikacyjne Peloponezu z resztą Grecji. Jeżeli to możliwe, warto tu przyjechać w czasie karnawału, od połowy stycznia do Środy Popielcowej. Patras przypomina wówczas wielki festyn. W pozostałym okresie turyści spędzają czas na zwiedzaniu XIII-wiecznego weneckiego zamku i parku, które dominują nad miastem. Dojść do fortecy można ulicą Nikolau. Imponująca jest także największy w Grecji Kościół Katedralny, Agios Andreas, z zachwycającymi freskami i pięknie rzeźbionym kandelabrem oraz ikoną przedstawiającą Chrystusa. Aby się tu dostać należy iść wzdłuż brzegu, w kierunku zachodniego krańca miasta. Warto też odwiedzić wytwórnię win Achaia Claussa, gdzie ze słodkich czarnych winogron produkuje się wino Mavrodaphne. Dojechać tam można autobusem, z przystanku między ulicami Kolokotroni i Kanakari (20 min.).
Terminal Autobusowy, który znajduje się na nabrzeżu idąc od urzędu celnego ulicą Agiou Andreou, obsługuje Ateny (4 godz.), Saloniki i inne miasta. Z Patras kursują promy do Kefalonii, Itaki, Korfu oraz do włoskich miast – Brindisi, Bari i Ankony.

Olimpia
Od 776 r. p.n.e. młodzi mężczyźni ze wszystkich miast Grecji przybywali do Olimpii na odbywający się co cztery lata festiwal na cześć Zeusa i towarzyszące mu zawody atletyczne. Dzisiaj w ruinach starożytnej Olimpii możemy oglądać pozostałości sal gimnastycznych, szkoły zapasów i warsztatów rzemieślniczych, niezbyt dobrze zachowane i nie najlepiej oznakowane. Gigantyczna Świątynia Zeusa, która niegdyś mieściła wysoki na 13 m posąg bóstwa, wykonany ze złota i kości słoniowej, dominuje nad całym obszarem. Na północnym krańcu Altis znajdują się pozostałości świątyni Hery, zbudowanej w VII w p.n.e. obecnie jednego z najlepiej zachowanych zabytków w całym regionie. Płomień olimpijski, który przybył do Atlanty w 1996 r. został zapalony w tej właśnie świątyni. W Nowym Muzeum po drugiej stronie ulicy znajduje się posąg Hermesa z Małym Dionizosem, dłuta Praksytelesa oraz szereg innych arcydzieł.
Spacer w kierunku dworca kolejowego, z dala od autobusów pełnych wygłodniałych turystów pozwoli odkryć kilka uroczych tavernas i niedrogich restauracji.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top