Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Grecja > Peloponez

Peloponez

Arkadia i Mesenia
Poeci od czasów Teokryta sławili piękno Arkadii, która stała się synonimem sielankowego spokoju. Chociaż Tripolis i jeszcze kilka innych miast aż kipią do ruchu, to ukryte wśród skał zatoczki, czy góry pokryte jodłowymi lasami są nadal oazą ciszy. Żyzna gleba przyległej Meseni rodzi oliwki, figi i winogrona, których plantacje ciągną się wzdłuż wybrzeża, a miasta takie jak Pilos czy Metoni oferują łatwy dostęp do pięknych plaż i turkusowej wody.

Arkadia Tripolis może zniechęcać zatłoczonymi chodnikami czy niebezpiecznymi ulicami, ale w mieście znajduje się także sporo zacisznych skwerków i kafejek, uprzyjemniających czekanie na odpowiedni środek lokomocji tym, którzy zmierzają do dalej położonych miejsc Arkadii. Na zachód od Tripolis maleńkie miasteczka Dimitsana i Stemnitsa stanowią doskonałą bazę do pieszych wędrówek i może skuszą cię do pozostania dłużej pośród tych wiejskich domków i urokliwego krajobrazu. Mnisi także odkryli naturalne piękno tutejszych terenów. Przy drodze od Dimitsana do Sternnitsa można zobaczyć szereg klasztorów są, niektóre z nich zwrócone w stronę gór.

Mesenia. Pierwsze pod względem wielkości miasto w Meseni i drugie na całym Peloponezie to Kalamata, która może służyć jako znakomita baza wypadowa do wycieczek po południowo-zachodnim wybrzeżu. Pociągi odjeżdżają ze stacji kolejowej przy końcu Sideromikou Stathmou St. do Aten (7 godz.), przez Tripolis (2,5 godz.), Patras (5,5 godz.). Autobusy kursują do Aten (5 godz.), Sparty (1 godz.) i Tripolis (2 godz.). Pięknymi, piaszczystymi plażami, doskonałymi do zażywania kąpieli słonecznych, szczyci się senne miasteczko Pilos, znajdujące się o 1,25 godz. jazdy autobusem w kierunku zachodnim. Autobus jedzie dalej na południe do Methoni (15 min), gdzie obsadzone hibiskusami uliczki wiją się wokół imponującej weneckiej fortecy.

Lakonia
Chociaż Lakonia szczyci się trzema najpopularniejszymi obiektami turystycznymi, a mianowicie: jaskiniami w Pirgos Dirou w pobliżu Mani, bizantyjskimi ruinami w Mistrze, i skałą w Monemwasii, to jednak cały region jest stosunkowo słabo uczęszczany, a przemysł turystyczny jest tutaj zdecydowanie mniej agresywny. W rezultacie sympatyczne miasteczka i wioski Lakonii stanowią miłe wytchnienie po innych, rojących się od turystów regionach Grecji.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top