Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Zachodnia i Południowa > Grecja > Peloponez

Peloponez

Sparta i Mistra. Choć starożytna Sparta zapewniła sobie nieśmiertelność w annałach historii militarnej, to jednak współczesne miasto nie może pochwalić się żadnymi ruinami i służy raczej jako baza wypadowa do znacznie bardziej imponującej w tym względzie, odległej o 6 km Mistry, w której pełno jest bizantyjskich cerkwi, a znaleźć można także dobrze oznakowane ruiny twierdzy z XIII w. Nie przegap Metropolii św. Demetriusza na niższej kondygnacji, ze świątynią i muzeum elementów architektonicznych. Kościół Peribleptos jest z pewnością jednym z najciekawszych zabytków Mistry. Dosłownie każdy skrawek świątyni jest pokryty precyzyjnymi malowidłami o tematyce religijnej. Autobusy kierują się do Aten (5 godz.), Pirgos Dirou i jaskiń (2,25 godz.) i wielu innych miast. Autobusy do Mistry odchodzą ze stacji na rogu Leonidou i Kythonigou, kawałek za ratuszem. Należy zweryfikować rozkład jazdy w biurze turystycznym. Noclegi w mieście są raczej spartańskie.

Mani. Znana niegdyś z zaciętych waśni rodowych i dzikich piratów, słabo zaludniona Mani pozostała miejscem surowym i ponurym. Gołe szczyty gór stanowią znakomite tło dla poszarpanych, nieregularnych linii wybrzeża, surowych, ascetycznych osiedli ludzkich i opuszczonych, głuchych i szarych zabudowań miast do których wstępu bronią groźne wieże wartownicze. Stolicą Mani jest malownicze miasto portowe Jithio, z którego łatwo jest dostać się do Aeropolis i reszty wybrzeża. Dworzec autobusowy, który mieści się na północnym krańcu nabrzeża obsługuje Ateny, Spartę (1 godz.), Monemwasię (2 godz.), Aeropolis (30 min) i jaskinie w pobliżu Pirgos Dirou. Promy wyruszają z nabrzeża po prawej stronie Mavromichalli Sq. na Kythirę i Kretę.
Z Aeropolis warto urządzić sobie jednodniową wycieczkę do jaskiń Pirgos Dirou. Przez około półgodziny płynie się podziemną rzeką mijając po drodze las stalagmitów i stalaktytów. Po zakończeniu przejażdżki łódką, można przemierzyć większą część jaskini na własnych nogach. Z Aeropolis autobusy dojeżdżają tu codziennie, są także połączenia z Jithio (30 min), Spartą (1,5 godz.), i innymi miastmi.

Monemwasia. W wysuniętej na wschód części Półwyspu Peloponeskiego, starożytne bizantyjskie miasto Monemwasia wznosi się ponad skalistą wyspą. Nadal zamieszkałe, rozciąga się ono wokół cytadeli, uczepionej skalistego szczytu. Autobusy kursują do Sparty (2,5 godz.), Trypolisu (3,5 godz.), i Koryntu (4,5 godz.) przez Molai. Promy kursują dwa razy w tygodniu na Kitherę i Kretę.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top