Jesteś tutaj
Strona główna > Polska > Góry > Pieninki

Pieninki

Naszą wycieczkę, urządzimy w Pieninki, do których dojdziemy z Krościenka szlakiem zielonym. Idąc ulićą św. Kingi, równolegle do lewego brzegu Dunajca, możemy obejrzeć okazały wiąz i kilka dorodnych lip. Wygodna droga (tzw. stara szosa szczawnicka) zaprowadzi nas do Zawiasów, gdzie kiedyś istniał most drogowy, zniszczony w 1934 r. przez pamiętną powódź. Miejsce to dotąd nazywane jest Zerwany Most. Szlak podchodzi teraz do Dunajca pod pionowe skały, gdzie na skraju drogi wytryska źródełko. Droga odbija w prawo do góry — jeśli odwrócimy się, zobaczymy Dunajec i rozległe szutrowisko z otoczakami.

Sokolica
Sokolica

Stroma droga wiedzie przez las jodłowy poprzerywany łąkami. Trasa jest dość uciążliwa, lecz tylko tędy w najkrótszym czasie można się dostać na Sokolicę. Z polany Burzyna, zewsząd otoczonej lasem, widać jak na dłoni prawobrzeżny dopływ Dunajca — Grajcarek i jego dolinę oraz Szczawnicę; stąd kierując się niebieskim szlakiem idziemy stromymi serpentynami wśród wyniosłych jodeł aż na szczyt Sokolicy (747,3 m).
Półtoragodzinny marsz sowicie się opłacił, mamy teraz zgoła nieprzeciętny widok, zapierający dech w piersiach. U stóp śmigłej skały, spadającej 300 m prostopadle w dół, szumi płynący łukiem Dunajec. Tu dopiero widać, jakiej pracy musiał dokonać, by przebić zaporę skalną. Szczyt Sokolicy wieńczą sosny o niezwykłych kształtach ufonuowane przez wichry, spoglądające w przepaść na stożkowatą Głowę Cukru.

Paweł
Jestem miłośnikiem pieszych wypraw w góry; z racji ograniczonego budżetu głównie w te polskie ;-) Ale od czasu do czasu uda się coś odłożyć i wybrać w dalszą podróż (niekoniecznie w góry ;-) ).
Top