Jesteś tutaj
Strona główna > Polska > Góry > Pieninki

Pieninki

Z lewej strony rozciąga się panorama Małych Pienin, biegnie jasna wstęga drogi prowadzącej do wioski Leśnica oraz widać zakręt Dunajca, który tworzy tu niemal koło. Przed nami północny stok Siedmiu Mnichów na słowackiej stronie, dziki Facimiech, a bardziej na prawo Trzy Korony z łąką poniżej Okrąglicy. Na zachodzie piętrzy się stożek Ostrego Wierchu wciśnięty w lasy i Góra Zamkowa z licznymi pionowymi żebrami skalnymi. Za nią stoi jakby tarcza olbrzyma — Wielka Pustelnica (684 m). Ogarnąwszy wzrokiem dolinę Pienińskiego Potoku zobaczymy jego jasną smugę wpadającą do Dunajca.

Krościenko
Krościenko

Z Sokolicy schodzimy w dół, tą samą ścieżką na Burzynę i z przełęczy Sosnów kierujemy się ku szczytowym skałkom Sokolej Perci (772 m). Droga jest uciążliwa, gdyż prowadzi licznymi zakrętami przez monotonny las jodłowy z domieszką buka i jawora. Gdy już osiągnęliśmy szczytową część Sokolej Perci, a później największych wzniesień Pieninek — szczytów Czertezika (772 m), mamy znowu rozległy widok na przełom Dunajca i Górę Zamkową.
Z Czertezika wkraczamy na polanę Walusiówka i z kolei na Ocierany Wierch, ocieniony lasem do samego szczytu. Na brzegach długiej polany Kurnikówka znajdują się strome Białe Skały opadające do doliny Pienińskiego Potoku. Stąd widać piękną panoramę na wspomnianą dolinę i Sokolicę, zamykającą perspektywę. Od tego miejsca niedaleko już do drogi prowadzącej do Krościenka.
Ze wszystkich szczytów Pieninek, uwieńczonych pióropuszem sosen, mogliśmy podziwiać przełom Dunajca w coraz to innej krasie. Ścieżka schodziła to w dół, to w górę, niekiedy bardzo stromo, wąskimi przejściami nad przepaścią. U stóp mieliśmy zalesioną dolinę Pienińskiego Potoku i wierzchołki drzew: modrzewi, osik, buków, świerków i jodel o wielce zróżnicowanych barwach listowia.

Paweł
Jestem miłośnikiem pieszych wypraw w góry; z racji ograniczonego budżetu głównie w te polskie ;-) Ale od czasu do czasu uda się coś odłożyć i wybrać w dalszą podróż (niekoniecznie w góry ;-) ).
Top