Jesteś tutaj
Strona główna > Polska > Góry > Rezerwaty i pomniki przyrody w pieninach

Rezerwaty i pomniki przyrody w pieninach

2. Rezerwat krajobrazowy „Zaskalskie Bodnarówka”
Nazwa rezerwatu powinna właściwie brzmieć „Skalski Potok”. Został on utworzony w miejscowości Jaworki w 1961 r. na obszarze 19,02 ha dla ochrony skalnego wąwozu w Małych Pieninach. Dnem wąwozu płynie Potok Skalski, który w górnej części utworzył piękną stromościenną bramę skalną. W zalesionym rezerwacie znajdują się bardzo malownicze wapienne skałki o osobliwych kształtach, nazwane przez lud: Panienki, Dziobakowa Skała, Czerwona Skała, Dziurawa Skała.
W rezerwacie rośnie najwięcej świerka w wieku ponad 100 lat, z nieznaczną domieszką jodły. W dziuplach tych drzew gnieździ się m.in. puchacz. Skałki porastają też drzewostany mieszane z udziąłem buka. Szczyty paru skałek wieńczą charakterystyczne dla Pienin sylwety reliktowej sosny zwyczajnej. W niektórych miejscach rezerwatu rosną jałowiec, wrzos i widłak goździsty, a nad potokiem i w obrębie łąk znajdziemy roślinność charakterystyczną dla torfowisk niskich (młaki). Wychodnie skalne objęły w swe posiadanie murawy naskalne. Skałki są dobrym punktem widokowym na pasma Pienin i Beskidu Sądeckiego.

Biała Woda
Biała Woda

3. Rezerwat krajobrazowy „Biała Woda”
Ten cenny rezerwat, utworzony w 1963 r w skalistej dolinie potoku Biała Woda koło wsi Jaworki, obejmuje powierzchnię 33,71 ha. Znajdziemy tu dwa szeregi wapiennych skałek, miejscami o stromych lub prawie pionowych ścianach. Są to skałki jurajskie, w których potok Biała Woda wyciął piękny przełom. Na piękno rezerwatu składa się pełna malowniczości i uroku dolina Białej Wody i charakterystyczne roślinne środowisko przyrodnicze. Rezerwat ma szczególnie dużo uroku koło Smolegowej Skały.
W dolinie Białej Wody znajduje się na ścianach Białych Skał kolonia wysokogórskich gatunków roślin. Kilka z nich znanych jest u nas wyłącznie z Tatr i nigdzie w Pieninach poza tym miejscem nie występują. Należą do nich dębik ośmiopłatkowy, pępawa Jacquina i konietlica alpejska. Gatunki te są wybitnie wapieniolubne i stanowią składniki muraw skalnych. Są one cennymi reliktami z okresu ostatniego zlodowacenia. Odkrycie na tych terenach dębika ośmiopłatkowego było jedną z większych sensacji botanicznych w Polsce po drugiej wojnie światowej. Dębik rośnie małymi płatami na północnej ścianie Smolegowej Skałki.
Rezerwat „Biała Woda” znajduje się na licznie uczęszczanym szlaku turystycznym, jest też odwiedzany przez wielu wczasowiczów ze Szczawnicy. Często na teren rezerwatu wjeżdżają samowolnie pojazdy mechaniczne, a wskutek wypasania przez owce, biwakowania i rozpalania ognisk ginie tutejsza roślinność naskalna.
W miejscowości Jaworki, w pobliżu wylotu doliny Białej Wody, nad prawym brzegiem potoku, znajduje się nieduża, odsłonięta kopulasta skała z neogeńskiego bazaltu o wymiarach 7 x 8 m i wysokości do 3,5 m. Bazalt ma barwę czarną z odcieniem zielonkawym,
partie zwietrzałe przybierają zabarwienie rdzawe, żółte lub zielone. Te unikalne stanowisko skały bazaltowej w polskich Karpatach zostało wciągnięte na listę obiektów chronionych zarządzeniem Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie z 1962 r.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top