Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Rosja > Rosja

Rosja

DOJAZD I FORMALNOŚCI PASZPORTOWE
Z Warszawy odlatują samoloty do Moskwy, oraz do Sankt Petersburga.
Aby wyjechać do Rosji obywatele Polski muszą posiadać zaproszenie albo wykupić voucher turystyczny (można go zdobyć na granicy lub w niektórych biurach podróży w Polsce).
Egzekwowanie przepisów celnych jest arbitralne i właściwie niemożliwe do przewidzenia. Jednego dnia celnicy mogą przewrócić bagaże do góry nogami, a następnego tylko skiną głową i przepuszczą bez słowa. Na pytania urzędników na granicy trzeba odpowiadać uprzejmie, ale w żadnym razie nie należy podawać jakichkolwiek dodatkowych informacji, chyba że o nie poproszą. Na granicy wręczają ci deklarację celną, do której należy wpisać wszelkie wartościowe przedmioty i obce waluty, które można wwozić do Rosji. Nie zgub jej. Wszystko, co tam zapiszesz, będziesz musiał mieć przy sobie podczas wyjazdu z kraju.

KOMUNIKACJA
Obcokrajowcy mogą obecnie podróżować po Rosji bez żadnych ograniczeń. Oficjalnie wymaga się od turystów zagranicznych, aby kupowali krajowe bilety lotnicze i kolejowe w biurach Intouristu, po znacznie zawyżonych cenach. Trzeba przy tym okazać paszport, co ma uniemożliwić kupno tańszych biletów, z których korzystają obywatele Rosji. Bilet można kupić tylko w tym mieście, od którego zaczyna się podróż, najlepiej więc traktować Moskwę oraz Petersburg jako bazy wypadowe i z nich organizować wycieczki do innych miejscowości.
Rosja może się pochwalić rozbudowaną siecią linii kolejowych i autobusowych, a także potężnym, choć niezbyt pewnym systemem komunikacji lotniczej, zmonopolizowanym przez Aerofłot, dysponujący przestarzałymi samolotami. Wagony sypialne w pociągach podzielone są na kilka kategorii: luksusowe przedziały dwuosobowe („L”), przytulne czteroosobowe „koupe” („K”) oraz platskarty („P”), czyli kuszetki. Polecamy klasę koupe. Elektriczka (kolej podmiejska) odjeżdża z wydzielonych peronów, natomiast bilety kupuje się w kasie. W wagonach tej kolejki często panuje ścisk, zdarza się, że trzeba jechać na stojąco godzinę albo i dłużej. Mniejsze odległości dobrze jest pokonywać autobusem, ciut droższym, ale nie tak zatłoczonym jak pociąg. Jeśli kupisz bilet na miakkij („miękki”) autobus, otrzymasz dość wygodne miejsce na rozkładanym fotelu. Za dodatkową opłatą można przewieźć bagaż w bagażniku – wnęce pod podłogą (jak w polskich autobusach).

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top