Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Rosja > Rosja

Rosja

Po dużych rosyjskich miastach można się przemieszczać zatłoczonymi autobusami, tramwajami lub niewiarygodnie sprawnym metrem. Żetony na metro kupuje się w kasie i wrzuca do automatów przed wejściem na ruchome schody. Bilety autobusowe można nabyć w kioskach lub u babuszek na stacjach metra. Jeśli masz zamiar zatrzymać się w danym mieście dłużej, kup jedinyj bilet, który jest ważny miesiąc na wszystkie środki komunikacji. W autobusach bilet należy skasować co w ścisku nie jest łatwym zadaniem. Rosjanie radzą sobie tak samo jak Polacy, podając bilet współpasażerom z prośbą o skasowanie. Według tej samej zasady kupuje się bilety u kierowcy, niektórzy bowiem prowadzą sprzedaż w autobusach. Nie warto jeździć na gapę, gdyż kary są bardzo wysokie. Utarło się, że pyta się stojącego z przodu, czy wysiada na najbliższym przystanku (Wy wychoditie?). Ten albo potwierdza, albo robi miejsce, tak że można przepchnąć się do wyjścia. Wszystkie nazwy stacji metra są zapisane cyrylicą; jeśli nie znasz rosyjskiego, zapamiętaj przynajmniej pierwszą i ostatnią literę danej nazwy. Jeżeli na jednej stacji krzyżują się dwie linie metra, może ona mieć dwie nazwy – inną dla każdej linii. Na ulicy wejście do stacji metra oznaczone jest zawsze odblaskowym czerwonym znakiem „M”. Koniecznie kup jak najnowszy plan miasta gdyż ostatnimi czasy nazwy stacji i ulic ciągle się zmieniają. W Moskwie i Petersburgu większość planów i nazw ulic jest aktualna.
Przywołanie taksówki niczym nie różni się od polowania na okazję. Prawie każde auto, które się zatrzymuje to prywatny samochód, którego właściciel próbuje dorobić trochę grosza do marnej pensji. Jeśli zdecydujesz się na ten sposób komunikacji, stań na chodniku i wyciągnij rękę. Kiedy zatrzyma się jakiś kierowca, powiedz mu, gdzie chcesz jechać. Albo odmówi i odjedzie z piskiem opon, albo skinie głową na znak zgody. Pozostają jeszcze pertraktacje o cenę przejazdu, jako że o taksometrach nie ma mowy. Uważaj, bo podróżowanie autostopem może być dość ryzykowne, a jeśli nie znasz rosyjskiego, to na pewno zostaniesz nieźle naciągnięty.

PRZYDATNE INFORMACJE
Musisz wyrobić w sobie cnotę cierpliwości i dostosować się do panujących warunków. Możesz się spodziewać opóźnienia lotu, odwołania wycieczki, zmiany hotelu, zimnej wody pod prysznicem i toalety bez papieru toaletowego. Panujące reguły zmieniają się tu tak często, że na dobrą sprawę nikt ich nie zna. Podróżowanie po Rosji wymaga starannych i wszechstronnych przygotowań. Spakuj się uważnie, zabierając wszystko, co może ci się przydać. Traktuj spotykające cię niedogodności z humorem i odpowiednim dystansem. Większość artykułów higienicznych i kosmetycznych można dostać w Moskwie i Petersburgu, ale ich ceny są tam bardzo wysokie. Niezbędne są paczki chusteczek higienicznych i torebki foliowe. Jeśli będziesz nocować w akademiku, prawdziwym błogosławieństwem mogą się okazać środki przeciw karaluchom.
Wymiana waluty nie sprawia obecnie większych kłopotów. Wystarczy znaleźć kantor z napisem obmien waliuty (wymiana walut). W większości kantorów oprócz dolarów amerykańskich można wymienić Euro i funty brytyjskie. Nieliczne zajmują się wymianą czeków podróżnych, należy zatem udać się do oddziału jednego z większych banków, które udzielają też kredytów na karty kredytowe. Jeśli zostaną ci jakieś ruble, możesz je bez problemu wymienić pod koniec pobytu. Lepiej nie wymieniać dużych sum naraz ze względu na ciągłe zmiany kursów. Absolutnie nie należy korzystać z usług cinkciarzy.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top