Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Rosja > Rosja

Rosja

Poczta i telekomunikacja. Trudno określić reguły, wedle których funkcjonuje rosyjska poczta. Doręczenie przesyłki może trwać od dwóch tygodni po nieskończoność. Posiadacze kart American Express i czeków podróżnych mogą otrzymywać listy za pośrednictwem biur podróży w Moskwie i Petersburgu. Lepiej zdać się na ich usługi niż na niezbyt pewną pocztę rosyjską. Biura DHL znajdują się w Moskwie, Petersburgu i Niżnym Nowogrodzie. Firma ta jest droga, ale można na niej polegać.
Do lokalnych rozmów telefonicznych z moskiewskich automatów potrzebne są specjalne żetony, sprzedawane w kasach na stacjach metra. W Petersburgu automaty działają na te same żetony co metro. W większości małych miast rozmowy miejscowe z automatów są bezpłatne. Rozmowy międzymiastowe można prowadzić z automatów oznaczonych napisem mieżdugorodnyje. Na połączenie trzeba czasem czekać dość długo, ale zwykle się udaje. Trzeba najpierw wykręcić 8, poczekać na sygnał, a potem wybrać numer kierunkowy. Bezpośrednie rozmowy międzynarodowe przeprowadza się z urzędów telekomunikacyjnych lub z pokoi hotelowych. Najpierw kręci się 8, potem czeka na sygnał i wreszcie wybiera numer kierunkowy danego kraju. Nie można odbywać rozmów na rachunek tego, do kogo się dzwoni. Aby zadzwonić z urzędu telekomunikacyjnego, należy kupić żetony i skorzystać z aparatów oznaczonych napisem mieżdugorodnyj. Jeśli rozmówca się zgłosi, trzeba wcisnąć przycisk otwiet (odpowiedź), aby być przez niego słyszanym. Jeśli nie ma w urzędzie automatów, płaci się z góry przy okienku. Pieniądze są zwracane w razie braku połączenia. W kilku moskiewskich hotelach mają automaty telefoniczne na karty magnetyczne bądź kredytowe.

Język. Mimo iż coraz więcej Rosjan mówi po angielsku, a turystom z Polski wydaje się, że Rosjanie bez trudu zrozumieją bratni, słowiański język, warto poznać alfabet rosyjski, czyli cyrylicę. Znacznie ułatwia to podróżowanie i porozumiewanie z ludźmi.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top