Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Słowenia > Słowenia

Słowenia

Słowenia – położona z dala od konfliktów wstrząsających Bośnią i najlepiej rozwinięta gospodarczo spośród republik byłej Jugosławii – korzysta ze swojej wolności, gwałtownie się modernizując i spoglądając łakomym wzrokiem ku Zachodowi. O połowę mniejsza od Szwajcarii pełna jest kontrastów: w ciągu jednego dnia można zjeść śniadanie na szczycie alpejskiej góry, obiad pod śródziemnomorskim słońcem a kolację w winnicach panońskich nizin. Leżąca w samym sercu kraju Lublana wita gości wyjątkową mieszaniną stylów architektonicznych, muzycznymi widowiskami oraz zróżnicowaną ofertą kulturalną.

DOJAZD I KOMUNIKACJA
Do Słowenii łatwo dotrzeć samochodem, pociągiem lub samolotem. Lublana ma częste i dobre międzynarodowe połączenia kolejowe. Podróżni poniżej 26 r. życia mogą czasami uzyskać zniżki; informacje można otrzymać na dworcu w Lublanie (szukać BU-Wasteels). Pociąg to „ylak”, przyjazd „prihodi ylakoy”, odjazdy „odhodi ylakoy”. Autobusy są droższe o 50-70%; podróżuje się wolniej, ale można dotrzeć do miejsc, do których nie kursują pociągi. Bilety sprzedawane są na dworcu lub bezpośrednio w autobusie; bagaż lepiej zabrać ze sobą, o ile autobus nie jest zbyt zatłoczony.
W Słowenii jest kilka lotnisk międzynarodowych: wszystkie samoloty lądują w lublańskim porcie lotniczym (Ljubjana Airport) w Brniku, które ma regularne połączenia autobusowe z odległym o 25 km centrum miasta. Krajowy przewoźnik, Adria Airways, lata do stolic europejskich i Tel Awiwu. Nie polecamy autostopu, ale niektórzy uważają, że ten sposób poruszania się po Słowenii jest wygodny.

PRZYDATNE INFORMACJE
Biura informacji turystycznej znajdują się w większości miast i ośrodków turystycznych. Życzliwy personel, mówiący po angielsku, dostarcza koniecznych informacji, pomaga w znalezieniu zakwaterowania. Walutą kraju jest słoweński tolar (SIT). Kursy wymiany walut są dość stabilne ale ustalane raczej w stosunku do Euro niż dolara amerykańskiego. Większość instytucji akceptuje jednak obie waluty. Kantorów jest bardzo dużo. Banki otwarte są pn-pt 8.00-17.00 i przez parę godzin w sobotę przed południem. Kurs wymiany jest zmienny (dla Euro nieco korzystniejszy niż dla dolara); niektóre instytucje nie pobierają prowizji (znajduje to odzwierciedlenie w kursie). Większość kart kredytowych jest akceptowana, ale mogą być trudności ze znalezieniem bankomatu.
Usługi pocztowe świadczone są solidnie. Na poczcie dostępne są dwa rodzaje żetonów telefonicznych („A” do rozmów miejscowych i „B” do rozmów zamiejscowych) Można też zaopatrzyć się w magnetyczną kartę telefoniczną (750 SIT za 50 impulsów, co starcza na 50 rozmów miejscowych. Jeśli wybierze się nr 90 w Lublanie a 900 w innych miastach rozmowę połączy telefonistka. Połączenie telefoniczne z USA jest kosztowne (ponad 6 $ za min) lepiej dzwonić z Włoch lub Austrii.

Tagi: tani wyjazd Słowenia, transport Słowenia

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top