Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Słowenia > Słowenia

Słowenia

ALPY JULIJSKIE
Południowe Alpy nie są tak wysokie jak masywy austriackie i szwajcarskie, ale nie mniej piękne. Góry zajmują północno-zachodnią część Słowenii, najwyższy szczyt to Triglav, 2864 m, wznoszący się w samym sercu Triglavskiego Parku Narodowego. Stąd wypływają źródła jednej znajwiększych rzek Słowenii – Sawy.

Bled
Zielone alpejskie wzgórza, pokryte śniegiem szczyty gór na horyzoncie, kryształowo czyste jezioro oraz majestatyczny zamek czynią Bled jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w całej Słowenii. Od wieków ludzie przyjeżdżali tu, by sprawdzić swoje umiejętności sportowe i napawać się romantyką letnich, ciepłych wieczorów. Dzisiaj miasto również cieszy się międzynarodową sławą.
Spacer wokół jeziora o średnicy 6 km trwa około 2 godzin. Na wyspie pośrodku jeziora znajduje się kościół przebudowany w XVII w., ale o zachowanej unikatowej przedromańskiej absydzie z wcześniejszych czasów. Na wyspę można dotrzeć wynajętą łodzią (800 SIT za godz.) lub gondolą z wybrzeża w pobliżu miasta (900 SIT obie strony), można też dopłynąć wpław. Wejście do kościoła w Speedo w nieodpowiednim stroju jest zakazane. Ponad 100 m nad powierzchnią jeziora wznosi się średniowieczny zamek jakby żywcem wyjęty z pocztówki. Nie sposób pominąć wiodących doń znaków. W cenę wstępu wliczone jest też zwiedzenie muzeum sztuki domowej, mebli, broni i rynsztunku (czynne II-XI codz. 8.00-19.00; XII-VI 9.00-16.00, 300 SIT). Niektórych turystów mogą zadowolić wyłącznie wspaniałe widoki.

Aby obejrzeć jezioro z góry, nie trzeba wcale iść na zamek, gdzie zawsze jest wielu turystów. Na pobliskie wzgórza prowadzą liczne ścieżki. Najlepsza wiedzie wokół jeziora; do chwili, w miejscu gdzie zamek i wyspa znajdą się na jednej linii – trzeba zacząć wspinać się ścieżką (45 min.). Jeśli w drodze powrotnej chce się uniknąć wędrówki główną drogą, można pójść za znakami, wskazującymi szlak w górę. Można też wynająć w lokalnych agencjach turystycznych rowery górskie różnej jakości (800 SIT pół dnia, 1300 SIT cały dzień). Za opłatą agencje pomogą spełnić każde marzenie miłośnika sportu.
Praktyczne informacje, noclegi, gastronomia. Pociągi zatrzymują się w Lesce, 5 km od Bledu, na trasie Lublana-Salzburg-Monachium (1 godz.). Aby dostać się do Bledu, najlepiej pojechać jednym z podmiejskich autobusów. Zatrzymują się przy głównej ulicy Ljubljanskej oraz przy dworcu autobusowym niedaleko schronisk młodzieżowych i zamku. Można też dojechać bezpośrednim autobusem z Lublany (co godz., 1-1/2 godz). Informacje turystyczne uzyskać można w Kompas Bled, Ljubljanska cesta 4; najświeższe informacje o wycieczkach i warunkach narciarskich publikują Turystyczne Wiadomości Bled (Bied Tourist News).
Ceny zakwaterowania podawane są w Euro, ale można też płacić w dolarach. Kompas Bled (zob. wyżej) wyszukuje prywatne pokoje jednoosobowe i dwuosobowe.

Jezioro Bohinj
Leżące pośrodku Trilglavskiego Parku Narodowego, otoczone szczytami gór jezioro Bohinj jest słoweńskim centrum turystyki alpejskiej. Możliwości górskiej wspinaczki znad jego brzegów jest tu mnóstwo, a poziom trudności tych wspinaczek – nieograniczony. Triglav, najwyższa góra Słowenii, wymaga dwudniowej podróży z miasta. Na pierwszy rzut oka wejście na szczyt o wysokości 2865 m n.p.m. nie wydaje się niczym szczególnym, lecz trzeba wiedzieć, że przy czystej, ładnej pogodzie z wierzchołka góry rozpościera się wspaniały widok na morze. Najbardziej popularnymi, najłatwiejszym do pokonania celem wspinaczek jest Slap Savica (Wodospad Sawicy). Od początku szlaku wspinaczka trwa tylko 20 mm; trzeba iść za znakami i innymi turystami. Szlaki w całej Słowenii są dobrze oznakowane białym kręgiem wewnątrz czerwonego; malowane na drzewach i skałach. W biurze turystycznym dostępne są Przewodniki Alpejskie, dostarczające wskazówek i podające trasy wspinaczek. Po dokładniejsze informacje trzeba sięgnąć do publikacji Triglavski Narodni Park i Gorenjska.
Z Lublany do Bohinjskiej Bystricy (2 godz.) przyjeżdża codzienne sześć pociągów. Nad samo jezioro dojeżdża się autobusem spod poczty. Można też dotrzeć bezpośrednim autobusem z Bledu (co godz., 1-1/2 godz.) lub z Lublany (co godz.; 3 godz.). Autobusy nad „Bohinjsko Jezero” zazwyczaj kończą trasę w Ribcev Laz. Autobusy oznaczone „Bohinj Zlatorog” jadą przez Ribcev Laz do wioski na zachodnim skraju jeziora; są też czasami autobusy, niektóre z nich docierają aż do Wodospadu Sawicy. Największe z miasteczek na wschód to Bohinjska Bystrica, położona 6 km od jeziora. Wszystko, co potrzebne turystom, można jednak znaleźć w znajdującym się samym brzegu jeziora Ribcev Laz.

Krzysiek
Jestem zwolennikiem turystyki niemasowej (spędy organizowane prze touroperatorów mnie w ogóle nie ciekawią... [nuda]). Preferuję podróżowanie na własną rękę: tanie linie lotnicze, autobusy, pociągi itp. Można w ten sposób spotkać ciekawszych ludzi, i zobaczyć prawdziwe życie danego regionu.
Top