Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Średniogórze Północne

Średniogórze Północne

Składa się ono z kilku masywów górskich, jak Borzsony, Matra, Bukk (Góry Bukowe) i Zemplen, rozciągających się wzdłuż północnej granicy kraju. Najbardziej malowniczym regionem są góry Matra o dwóch najwyższych szczytach: Kekes (1015 m) i Galyatetó (965 m). Na szczycie Kekes, w samym środku ogromnego lasu o idealnych warunkach klimatycznych, leży najwyżej w kraju położone sanatorium. W górach usytuowano uzdrowiska: Matrahaza i Matrafured.
Na północnych stokach Matra, pośrodku ogromnego parku, otoczone gęstym lasem leży uzdrowisko — PARADFURDO, posiadające cztery rodzaje wód leczniczych.


W górach Matra amatorzy sportów zimowych znajdą znakomite warunki.
Szczyty wzgórz pokryte są gęstymi lasami z przewagą dębów i buków. Poniżej, w dolinach, rozłożyły się sady owocowe (głównie śliwy „węgierki” o błękitnej, omszałej skórce). Licznymi znakowanymi szlakami można dojść do ongi zamieszkałych dziś już tylko malowniczych ruin starych zamków i twierdz.
Proponujemy spacer do NOGRAD — niegdyś jednego z ważniejszych zamków (z X-XIII w.), który Turcy przekształcili w obronną twierdzę. W czasie walk wyzwoleńczych, około 1685 r., zamek runął wysadzony w powietrze przez eksplozję beczek z prochem. Do dziś nie bardzo wiadomo czy była to konieczność czy… przypadek. Ciekawa jest również historia innego z górskich zamków — DREGELY, o którego dziejach napisał balladę jeden z najznakomitszych węgierskich poetów Janos Arany.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top