Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Średniogórze Północne

Średniogórze Północne

W górach Matra odpoczywają zarówno w zimie jak i w lecie rzesze Węgrów i cudzoziemców. Gęsto rozrzucone schroniska, znakomita komunikacja autobusowa oraz wystarczająca sieć hoteli i pensjonatów sprawia, iż jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc rekreacyjnych.
Góry Matra mają świetne warunki klimatyczne charakteryzujące się silną operacją słoneczną, stosunkowo niską wilgotnością powietrza oraz dużą ilością pogodnych dni w roku. Południowe stoki gór — to raj warzywników. Oprócz winnej latorośli na dużą skalę uprawia się tutaj ogórki i arbuzy. W sadach dojrzewają czereśnie, brzoskwinie i morele. Radzimy przyjechać tu we wrześniu lub najpóźniej w październiku. Cisza gór i obfitość owoców zapewniają najlepszy urlop.

Eger
Eger

EGER — miasto położone między górami Matra i Bukk, w małej dolince nad rzeczką o tej samej nazwie, to cel licznych wycieczek. Miasto pełne zabytkowych budowli z bogatej historycznej przeszłości.
Zabytki warte obejrzenia to pozostałości potężnego zamczyska bohatersko bronionego w 1551 r. przed 150-tysięczną armią otomańską: kazamaty, lochy i długie na 1600 m podziemne przejście. Tutaj postawili Turcy wielki meczet, którego 40-to metrowy minaret zachował się do dziś. Polecamy obejrzeć dwuwieżowy kościół Minorytów — przykład węgierskiego baroku. Budowa kościoła trwała 15 lat. Pięknym zabytkiem jest także XVIII-wieczny ratusz, którego kuta w żelazie brama podawana jest jako najwybitniejszy przykład ówczesnego kowalstwa artystycznego. W Muzeum Istvana Dobó podziwiać można tryptyk pędzla Dosso Rossi z Siany oraz rzeźbę Canovy przedstawiającą Jana Chrzciciela.
Eger jest miastem — uzdrowiskiem. Liczne tu kąpieliska i baseny zasilane są źródłami leczniczymi o temperaturze 31 °C. Eger znane jest w świecie z produkcji znakomitych czerwonych win, takich jak: „Egri Bikaver” i „Medoc Noir”. Centrum turystyczne i baza wypadowa do Varkut, Szarvasko, Monosbel, Szilvasvarad oraz w kierunku Gór Bukowych.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top