Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Średniogórze Północne

Średniogórze Północne

GÓRY BUKOWE — to płaskowyż z najwyższym szczytem Istallosko (959 m n.p.m.). Liczne dolinki okolone są przepięknymi bukami, oraz wieloma gatunkami drzew szpilkowych (jodły) i liściastych (dęby). Jednakże okolice te słyną przede wszystkim z licznych, często nie zbadanych jeszcze, jaskiń i grot. W wielu znaleziono pozostałości z okresu paleolitu i neolitu. Szczególnie znana tzw. „kultura Bukk” — zbiór pięknie zdobionych glinianych naczyń.
Lasy bukowe są do dziś siedliskiem zwierzyny. Nierzadko turysta napotkać może stado jeleni i saren. Zdarzają się również dziki, rysie i płowe lisy. Góry nadają się znakomicie do uprawiania pieszej turystyki, a przecina je (Węgrzy dbają o ochronę środowiskai) tylko jedna szosa łącząca Eger z Miskolcem.

Miszkolc - synagoga
Miszkolc – synagoga

MISKOLC – łatwo dostać się z Istallosko, najwyższego szczytu Bukk do Miskolca położonego u stóp góry Avas. Drugie co do wielkości miasto Węgier, liczące 173 tys. mieszkańców, duży ośrodek uniwersytecki i centrum okręgu przemysłowego Borsod. W 1823 r. powstał tu pierwszy stały teatr w kraju.
Najcenniejszym zabytkiem jest wzniesiona w XV w. gotycka katedra z czworokątną dzwonnicą. W Muzeum Otto Hermana warto obejrzeć materiały i dokumenty traktujące o życiu człowieka jaskiniowego, niegdyś zamieszkującego okolice Gór Bukowych. W pobliżu miasta zwiedzić można XVIII-wieczny, świetnie zachowany w swej pierwotnej postaci, najstarszy na Węgrzech piec hutniczy.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top