Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Średniogórze Północne

Średniogórze Północne

Osobliwością miasta jest jego główna ulica, Szechenyi ut. Ma ona 14 km długości i przebiega równolegle do strumienia Szinva. W samym środku miasta wznosi się zielone wzgórze Avas (wys. 232 m), cel spacerów mieszkańców i turystów.

Miszkolc - zamek
Miszkolc – zamek

Miskolc jest znakomitą bazą wypadową w Góry Bukowe i bazą zaopatrzeniową turystów. Niedaleko, w dolinie Homar, nad jeziorem o tej samej nazwie, leży Lillfured — uzdrowisko. W okolicy znajduje się gorące jezioro Goromboly — Tapolca, liczne stacje balneologiczne oraz kąpieliska otwarte w 1959 r. w kilku podziemnych grotach.
Na północy Węgier, w wapiennych górach Aggtelek, rozciąga się ogromna jaskinia AGGTELEK-JÓSVAFO, jedna z najokazalszych w Europie. Większa jej część (15 km) znajduje się na terytorium Węgier, reszta — pod nazwą Domica — po stronie słowackiej. Podziemne korytarze poprzecinane są lasami stalagmitów i stalaktytów. Turysta znajduje się nagle w bajkowym świecie pełnym wspaniałych sal, skamieniałych wodospadów, oświetlonych elektrycznym światłem wydobywającym migotliwą gamę barw.
Niedaleko Jósvafó speleologowie odkryli inną, siedmiokilometrową jaskinię o nazwie Bókebarlang, z korytarzami pełnymi wielobarwnych nacieków i mikroklimatem nadającym się wspaniale do leczenia astmy.
U stóp malowniczych wzgórz Zemplen, leżą w dolinie rzeki Bodrog dwie bardzo ciekawe miejscowości: Sarospatak i Tokaj.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top