Jesteś tutaj
Strona główna > Europa Środkowa i Wschodnia > Średniogórze Północne

Średniogórze Północne

SAROSPATAK — małe, ciche miasteczko sławę swą zawdzięcza historii i zabytkom. Tutejszy piękny renesansowy zamek był siedzibą księcia Ferenca Rakóczi II, przywódcy walk wyzwoleńczych w XVI-II w. W barokowym, XVIII-wiecznym pałacu mieści się słynna biblioteka licząca 150 tys. starodruków i 2 tys. również bezcennych rękopisów średniowiecznych. Tu właśnie odnaleziono najstarszy przykład polskiego piśmiennictwa, tzw. Biblię Szaroszpatacką, pisaną na pergaminie w języku polskim. W Sarospatak istniała szkoła wyższa, założona przed 400 laty, słynna z tego, iż wykładał w niej i pracował wybitny uczony czeski XVII stulecia — Jan Amos Comenius (Komensky).
W pobliżu miasta znajdują się dwa zamki: Regec i Boldogkovara, dziś w ruinach, należące ongiś do potężnego systemu obronnego siedziby księcia Rakocziego.

Tokaj- Winnica
Tokaj- Winnica

TOKAJ — małe miasteczko ukryte na południowym krańcu górskiego łańcucha Zemplen, u stóp góry Tokaj (515 m) i zbiegu rzek Bodrog i Cisy. Tutaj właśnie produkuje się słynne wino tokajskie. Jego zalety opiewali Cromwell, Erazm z Rotterdamu, Piotr Wielki, Anatol France, a w „Fauście” Goethego Mefistofeles oferuje swym gościom wino z Tokaju. Ma ono jedyny, niepowtarzalny smak i bukiet. Z tej góry wulkanicznego pochodzenia o charakterystycznej czerwonej barwie, Rzymianie zawieźli pędy winorośli do Italii i choć obchodzili się z tą uprawą niezwykle delikatnie, wino wytłoczone z wyhodowanych tam winogron nie miało właściwego smaku. Również nie powiodły się próby z tokajską winoroślą w Burgundii, nad Renem czy na Krymie. Dopiero uczeni doszli, iż sprawcą tych klęsk zagranicznych hodowców okazała się… kwitnąca tylko w tokajskich piwnicach odmiana pleśni. Próbowano i ją przeszczepić, ale nie przyjęła się nigdzie. Winiarze z Tokaju odetchnęli z ulgą.
Warto zaznaczyć, że światowa kariera tokaju to zasługa… Polaków! W XVI wieku na dokładnie wymoszczonych furach jechał węgrzyn do Polski, skąd przez Gdańsk sprzedawany był na cały świat.
Tokaj ma słynną winiarnię Rakóczi. W mieście warto zwiedzić klasztor Paulinów, prawosławną cerkiew z XVI w. i Muzeum Win.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top