Jesteś tutaj
Strona główna > Polska > Góry > Szlak: grzbiet Macelaka – przystań flisacka w Kątach

Szlak: grzbiet Macelaka – przystań flisacka w Kątach

Szlak niebieski, który jest główną trasą turystyczną Pienin, łączy się ze szlakiem czarnym prowadzącym do przystani flisackiej w Sromowcach Kątach. Na szlak niebieski możemy wejść od strony przełęczy Szopka lub od Czorsztyna. Z przełęczy Szopka do szlaku czarnego jest od 30 do 45 min. marszu. W lesie, po lewej stronie znajdujemy tablice informującą, że w Kątach możemy się znaleźć w ciągu 25 min. Idziemy przez las świerkowy z niedużą ilością jodły. W domieszce rosną buki, jarzębina, leszczyna i dziki bez koralowy. Droga, dość monotonna, prowadzi nas ciągle w dół.

Przełęcz Szopka
Przełęcz Szopka

Natrafiamy na małą polankę i strumyk, który na krótkim odcinku płynie drogą, a później skręca w las. Mamy wreszcie las za sobą, a przed sobą przepiękne widoki. Po lewej stronie ściana Macelowej Góry porośnięta prawie w całości ciemnozielonym lasem szpilkowym. Z prawej strony na wzgórzach ogromna szachownica wąskich pól, a przed nami wstęga Dunajca na tle panoramy wzgórz w Słowacji. Na dole rośnie trochę sosen i starych olsz. Tuż przy zejściu do Dunajca widać domy i wzgórze zalesione miodnikiem, gdzie wśród sosen, olszy szarych i świerków stoją smukłe jałowce.

Kasia
Podróżniczka z zamiłowania. Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Zakochana w Bałkanach, lecz w innych miejscach również świetnie się odnajduje ;-)
Top